Židům a psům vstup zakázán

„Když Němci roku 1939 obsadili Československo, všichni jsme rozuměli, co se bude dít. Každý den přinesl nějaký nový protižidovský zákon. To bylo: Židům a psům vstup zakázán, všechna veřejná místa, kavárny, plovárny. Nesmělo se do kina ani do divadla,“ vypráví Hana Sternlichtová. 

Jako dvanáctiletá nastoupila s rodiči do transportu, který je s dalšími Židy odvezl do Terezína. Prošla tábory Osvětim a Mauthausen, kde ji na prahu smrti vysvobodila americká armáda. Po válce odešla do Izraele, kde žije dodnes. V neděli 14. dubna 2019 bude hlavním hostem tradičního setkání, které ICEJ pod názvem „Kulturou proti antisemitismu“ pořádá v pražské Valdštejnské zahradě.

Když se po válce vrátila do Holic, mnoho štěstí ji nečekalo. „Vylezla jsem z vlaku a nic se neděje. Holice byly, jako by nebyla válka. A já jsem si myslela: Nikdo mě tu nepoznává, já nepoznávám nikoho,“ vypráví. Dnes je situace jiná. Na Květnou neděli jí bude v sídle Senátu v Praze uděleno čestné občanství města Holic.

Přijďte si poslechnout její autentické svědectví a svou účastí vyjádřit, že antisemitismus do naší společnosti nepatří. Akce „Kulturou proti antisemitismu“ začíná v neděli 14. dubna 2019 už ve 14 hodin na Staroměstském náměstí Pochodem dobré vůle. Připojte se!