Spotify https://podcasters.spotify.com/pod/show/zaostrenonaizrael

Apple podcast https://podcasts.apple.com/us/podcast/zaostřeno-na-izrael/id1772850496

Youtube  - https://www.youtube.com/playlist?list=PLEZxuFyh4Xc6HMesgFjwedyiKMJ08Ophs

 

Hamás a nacistická ideologie

Hitler byl poražen, nacisitické Německo bylo poraženo, všude na světě je nacismus považován za něco odsouzeníhodného, ale v islámském kulturním okruhu nikdy denacifikace neproběhla. V arabském světě se dokonce Mein Kampf objevuje na žebříčku nejprodávanějších knih. Militantní islám přebral od nacistů smutnou historickou štafetu ideologie vyhlazování Židů. 
 
První sérii podcastu zakončujeme epizodou o nedávno zjištěných ideových propojeních mezi teroristickou organizací Hamás a nacistickou ideologií.
 

Host: Mojmír Kallus, vice-prezident pro mezinárodní záležitosti globální organizace ICEJ.

Moderuje: Karin Vik

 

Proč se celý svět pořád tak zabývá Izraelem?!  

Arabsko-izraelský konflikt poutá už po řadu desetiletí na celém světě nadprůměrnou pozornost. Válka, do které byl Izrael vtažen po brutálním masakru svých občanů teroristickou organizací Hamás 7. října 2023, tento zájem ještě umocnila. Každý má dnes na dění na Blízkém východě svůj názor. Otázkou však je, na jakých informačních zdrojích je tento názor založen. 

I proto je tu podcast „Zaostřeno na Izrael. Chceme o Izraeli přinášet relevantní informace a vytvořit prostor pro orientování se ve spleti zkreslených faktů a mýtů o Izraeli. 

Izrael je země, která je jednou z nejmenších na Blízkém východě, ale současně vzbuzuje ty největší vášně nejen ve svém regionu, ale doslova po celém světě. Hosty podcastů budou vždy odborníci na téma Izraele. Prvním hostem, se kterým tento podcast zahajujeme, je Mojmír Kallus, zakladatel a dlouholetý předseda české pobočky Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém. 

V České republice někteří vládu za její jasný proizraelský postoj kritizují, jiní ji chválí. Na Slovensku se tomuto tématu věnují média a vláda jen velmi okrajově. Konflikt se však již dlouho netýká jen oblasti Blízkého východu. Židovské komunity po celém světě se stávají terčem antisemitských útoků. Vrchní francouzský rabín nedávno prohlásil, že Židé ve Francii nemají budoucnost. Jen málokdo si dokázal představit, že v této době budeme v Evropě čelit rostoucímu antisemitismu v takto agresivní podobě. Mnozí lidé relativizují nebo dokonce zcela ignorují všechny zločiny spáchané bojovníky Hamásu na izraelských civilistech.

Evropa reprezentující západní civilizaci ukazuje barbarským teroristickým organizacím tolerantní tvář, přestože teroristé námi a našimi hodnotami pohrdají, útočí i na naší evropskou infrastrukturu a nijak se tím netají. 

30 % mladých lidí sleduje světové dění na Tik-toku, kde je propalestinský postoj aktuálním trendem.  A je to právě tato mladá generace, která je nejvíce zastoupená na propalestinských demonstracích konaných v hlavních městech západní Evropy a USA. Narativ Izraele je pro sociální média příliš komplexní. 

Palestinský narativ je pro ně snadno pochopitelný. „Palestinci jsou utlačováni a Izraelci jsou ti zlí utlačovatelé.“ Za vším tragickým, co se děje Palestincům a Izraelcům, ale ve skutečnosti stojí islamistická antisemitská ideologie šířená Íránem, které se povedlo infiltrovat do médií i kulturní a akademické sféry na Západě. 

Ve světě žije celkem 16 milionů Židů a 1,6 miliardy muslimů. Arabských států je v Asii a na Blízkém východě celá řada, ale na světě je jen jeden jediný židovský stát. A ten čelí neustálému tlaku teroru a zpochybňování své vlastní existence.  Arabsko-izraelský konflikt se nyní stal skutečnou globální hrozbou a většina z nás na něj má již svůj názor. Otázkou je, na jakých informacích je založen. Než se postavíme na jednu či druhou stranu, je důležité se v dění na Blízkém východě co nejlépe zorientovat. I proto je tu podcast „Zaostřeno na Izrael

Prosíme, podpořte produkci a dosah podcastu, Vaším pravidelným nebo jednorázovým darem.

 

Naskenujte QR kód v bankovní aplikaci naskenujte QR kód a zvolte výši daru.