Výsledky zářijových voleb v Izraeli

V úterý 17. září se v Izraeli konaly opakované parlamentní volby. Došlo k nim poté, co po dubnových volbách se vítězi, straně Likud úřadujícího premiéra Binjamina Netanjahua, nepodařilo sestavit vládu. Koalice pravicových stran sice měla jasnou většinu, ale strana Jisrael Beiteinu Avigdora Liebermana odmítla zasednout do vlády spolu s ortodoxními stranami Šas a UTJ, pokud nebudou souhlasit s odvodem ortodoxních mladíků do armády.

Lieberman otevřel téma, které dlouho zůstávalo v izraelské společnosti tabu, přestože už nějakou dobu působilo rostoucí nespokojenost velké části sekulárně orientované izraelské veřejnosti, mezi něž patří početná rusky mluvící menšina, kterou zastupuje právě Lieberman. Ultraortodoxní menšina pobírá státní dávky, nepracuje a neslouží v armádě. Jejich politické zastoupení se stará o to, aby dosavadní výhody zůstaly zachovány, a za to umožňuje koaličním partnerům pohodlné vládnutí, protože nemluví do otázek zahraniční politiky, bezpečnosti ani ekonomiky. Tradičně tak bývaly ortodoxní strany součástí téměř každé vládní koalice.

Jde však o víc. Ortodoxní menšina má v Izraeli monopol na konverze a uzavírání sňatků a má vliv na to, že o šabatu nejezdí veřejná doprava a je zavřená většina obchodů a restaurací. To všechno je součástí tzv. statu quo, který byl vyjednán Ben Gurionem v době vzniku státu Izrael. Komentátoři si všímají, že možná nastává čas změny. Liebermanovi se jeho tah vsadit na toto téma vyplatil: v posledních volbách posílil, Likud oslabil a pokud Lieberman svůj postoj nezmění, dosavadní pohodlné pravicově-náboženské koalice jsou minulostí.

Co bude dál, si v tuto chvíli nikdo neumí představit. Nejlogičtější by byla velká koalice, pro kterou ovšem Modrobílí požadují odchod Netanjahua. Teoreticky je představitelná i menšinová levicová vláda tolerovaná arabským blokem.

Mojmír Kallus

Výsledky:

Modoroblílí (liberální koalice): 33 mandátů

Likud (Netanjahu): 31 mandátů

Společná kandidátka (Arabové): 13 mandátů

Šas (ortodoxní): 9 mandátů

Jisrael Beiteinu (Lieberman): 8 mandátů

Sjednocený judaismus Tóry (ortodoxní): 8 mandátů

Jamina (nová pravicová strana Naftali Benneta a Ajelet Šakedové): 7 mandátů

Strana práce – Gešer (Amir Perec): 6 mandátů

Demokratická unie (projekt Ehuda Baraka, v alianci s komunistickým Merecem a Zelenými): 5 mandátů