Co oheň zničil, společenství obnovuje

Kayla Muchnik

Pouhých pět kilometrů od hranice s Gazou leží Kfar Aza, malá komunita, která je pravidelným terčem teroristů z Gazy. Začátkem září nás s touto silnou a skromnou komunitou seznámil její 75letý člen Šaj Hermeš. Šaj je bývalý poslanec Knesetu, který působil sedm let v izraelském parlamentu. Tento pragmatický a nesmírně houževnatý muž se vášnivě zajímá o lidi, politiku a právo Izraelců na život v zemi, která patří Izraeli. Byl vždy silným obhájcem své komunity a národa, dokonce i v nejnebezpečnějších okamžicích, kdy z Gazy na jejich domy a půdu bez přestání létaly rakety a směřovaly minometné a žhářské útoky.

Když jsme procházeli ulicemi krásné a pokojné vesnice, uvědomili jsme si, že ne vždy zde panuje takový klid. Šaj nám vysvětlil: „Je zde klid, ale to se může každou sekundu změnit.“ Kvůli nepřetržitým útokům z Gazy jsou v kibucu každých 150 metrů rozmístěny kryty. Křesťanské velvyslanectví kibucu věnovalo několik krytů a chráněnou místnost, nedávno jsme také přispěli na rekonstrukci parku, který byl zničen zápalnými draky z Gazy.

Členové komunity nechtěli dopustit, aby jejich zničený kousek země zůstal pustý. Proto požádali o pomoc, aby mohli proměnit spálená pole na krásný park. Park bude kibucu sloužit jako společenský prostor a měl by být dokončen v únoru roku 2020.

Díky Boží pomoci a vašim štědrým darům se podařilo změnit záměr nepřítele páchat zlo v něco úžasného: v krásný park plný nových stromů, rostlin, ovoce a života!

Zdroj: ICEJ AID.