Izraelská vojenská prokuratura zveřejnila v dubnu závěry vyšetřování incidentů z listopadové operace Oblakový sloup v Gaze. Ani v jednom z 65 případů nebude zahájeno trestní stíhání a 15 případů se ještě prověřuje. Oznámil to vedoucí úřadu generálmajor Danny Efroni.

Odůvodnění rozhodnutí se liší případ od případu. Například při jednom z nejznámějších incidentů zahynulo 12 členů rodiny Dalu při leteckém útoku, který byl podle médií veden s cílem zabít velitele Hamásu Jihje Reviu. Žádný člen rodiny - s jednou možnou výjimkou – se na násilnostech nepodílel. Je tedy možné, že všechny oběti byli civilisté.

Podle zprávy vyšetřovatelů však zpravodajské informace o přítomnosti významného teroristy a nepřítomnosti civilistů v daném místě byly sice mylné, ale byly získány pomocí postupů, které mají za cíl minimalizovat civilní oběti. Šlo tedy o politováníhodný omyl, ale nic nenasvědčuje tomu, že by se kterýkoli voják odchýlil od předepsaných postupů natolik, že by to zakládalo skutkovou podstatu trestného činu.

Zpráva izraelské nevládní organizace B’Celem zůstává v konkrétních bodech kritická vůči izraelské armádě, ale uznává, že civilisté utrpěli menší ztráty než při operaci Lité olovo a že armáda „přijala přísnější pravidla pro zahájení palby a palba byla lépe zacílená.“ B’Celem také uznává obtížnou situaci boje proti nepříteli, který se skrývá mezi civilisty. Komentátoři si všímají, že zprávy armády a tradičně velmi kritické B’Celem se výrazně sblížily, jsou méně ideologicky zatížené a svědčí o tom, že armáda se v mnohém poučila a provedla řadu změn.

Zdroj: Jerusalem Post; -mk-