V Jeruzalémě se otevírá kancelář české ambasády

V Jeruzalémě funguje od 1. března úřadovna českého velvyslanectví v Tel Avivu. Tvoří ji jeden diplomat a jeden administrativní pracovník. Rozhodla o tom vláda na návrh ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Česká republika se tak stane druhou zemí EU, která bude mít v Jeruzalémě zastoupení na diplomatické úrovni. Obchodní misi s diplomatickým statusem zřídilo vloni Maďarsko.

Ministerstvo zahraničí upřesnilo, že nejde o zřízení nového zastupitelského úřadu, ale o služby pro občany ČR. „Úřadovna posílí naše působení v Izraeli, přispěje k dalšímu rozvoji vzájemných vztahů a zlepší také poskytování služeb českým občanům,“ uvedl Petříček.

Diplomatická přítomnost v Jeruzalémě by měla podpořit komunikaci s izraelskými vládními úřady, které až na výjimky ve městě sídlí. Nová úřadovna bude také v Jeruzalémě úzce spolupracovat s Českým domem a honorárním konzulátem. Zřízení úřadovny je podle MZV součástí snahy ČR prohlubovat a posilovat strategické partnerství mezi Českem a Izraelem. Nemá mít naopak dopad na vůli ČR nadále rozvíjet politické a ekonomické vztahy s Palestinskou národní správou.

Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka je otevření pobočky české ambasády součástí dlouhodobého procesu, během kterého byl v Jeruzalémě otevřen Český dům nebo honorární konzulát. Podle něj vznik pobočky ambasády umožnil vývoj na Blízkém východě z poslední doby, kdy se zlepšily vztahy Izraele vůči některým arabským zemím.

Bývalý český velvyslanec v Izraeli Michael Žantovský řekl, že otevření pobočky ambasády je podstatným krokem, protože jde o součást velvyslanectví. Ukazuje to podle něj dlouhodobě větší vstřícnost české zahraniční politiky vůči Izraeli. Neočekává, že tento krok vyvolá velkou kontroverzi, protože kdysi velmi výbušná problematika diplomatického zastoupení v Jeruzalémě je už v mezinárodním měřítku "odtabuizována".

Zdroj: čtk