Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzaléma stojí solidárně za Izraelem, který v těchto dnech čelí bezohlednému palestinskému násilí, teroristickým útokům a salvám raket, a odsuzuje palestinské vůdce, kteří záměrně rozdmýchávají vášně muslimů v době ramadánu a provokují nebezpečný náboženský konflikt kvůli Jeruzalému.

 

Díky odvážným rozhodnutím arabských a izraelských představitelů se Blízký východ v rámci Abrahámovských dohod nedávno stal dějištěm bezprecedentního vývoje směřujícího k normalizaci a míru. Jak Fatáh, tak Hamás se však od počátku snaží toto úsilí podrývat a provokovat Palestince k současné eskalaci násilí a teroru. Vedle snahy narušit nově vzniklou mírovou dynamiku v celé oblasti Blízkého východu se tím také snaží zakrýt svá vlastní selhání, jako je například neschopnost uspořádat palestinské volby. Spolu se svými podporovateli v Íránu a Turecku nesou plnou odpovědnost za současnou eskalaci. Vystupňováním útoků právě v Den Jeruzaléma Fatáh a Hamás také dávají najevo, že neuznávají žádný židovský nárok na historický a biblický Jeruzalém. Namísto toho vyhrožují zažehnutím regionálního požáru kvůli tomuto městu. Vyzýváme proto světové vůdce, aby se jasně postavili proti provokativním slovům i činům Palestinců.

 

Vyzýváme také křesťany na celém světě, aby se usilovně modlili za rychlý návrat pokoje a klidu do Jeruzaléma, Izraele a celého Blízkého východu.

 

David Parsons, viceprezident a hlavní mluvčí ICEJ