Reakce na konflikt v České republice

Konflikt mezi Hamásem a izraelskou armádou byl v českých médiích hodnocen většinou poměrně objektivně a také reakce politických představitelů byly vůči Izraeli převážně přátelské a solidární. Ministr zahraničí Kulhánek prohlásil: „Bylo nám ctí stát při Izraeli v roce 1948, kdy vyhlásil nezávislost, a stojíme při něm pevně i dnes, když čelí odsouzeníhodným útokům ozbrojenců. Izrael má plné právo chránit své občany.“ Na znamení solidarity se začaly na veřejných budovách objevovat izraelské vlajky. Zavlála na Černínském paláci, sídle Ministerstva zahraničí, na budově Úřadu vlády, a prezident Miloš Zeman dokonce nechal vlajku židovského státu vyvěsit na velký stožár na prvním nádvoří Pražského hradu namísto obvykle tam umístěné vlajky EU. Podobně se izraelské vlajky objevily na radnicích několika pražských městských částí a většiny velkých českých měst. Takový symbolický akt solidarity je dosti neobvyklý a z evropských zemí se podobně zachovalo pouze Německo, Rakousko, Slovensko a Slovinsko. Na znamení solidarity byla pražská Petřínská rozhledna nasvícena do modrobílých izraelských barev. Izraelské vlajky se objevovaly také na mnoha soukromých budovách.

V Praze se konalo několik menších demonstrací. Liberální židovská unie ve spolupráci se Společností přátel Izraele svolala shromáždění na Staroměstské náměstí, kde promluvila řada známých osobností. U izraelské ambasády se dvakrát setkaly dvě skupiny demonstrantů, jedna proizraelská a druhá protiizraelská. Demonstraci s palestinskými vlajkami a symboly Hamásu svolalo sdružení Přátelé Palestiny a Mezinárodní hnutí solidarity.

Pokud jde o prohlášení politiků, velká většina se postavila jednoznačně na stranu Izraele a konstatovala fakt, že Hamás útočí záměrně na civilní cíle, a ještě zneužívá vlastní obyvatelstvo coby lidské štíty. Jiný názor zastávali nepřekvapivě komunisté a také Piráti dali najevo, že v této otázce se přiklánějí k „evropskému mainstreamu“, jak řekl předseda Ivan Bartoš na schůzce izraelskému velvyslanci. Například pirátský primátor Prahy Zdeněk Hřib odmítl na magistrátu izraelskou vlajku vyvěsit a jeho hlavní poradce Michal Geisler nám k tomu na vysvětlenou napsal, že „vyvěšení pouze izraelské vlajky na budovách magistrátu je z pohledu pana primátora nevhodné. Naopak takovéto jednostranné deklarace bezpodmínečné podpory přispívají k podpoře eskalace celé rozepře.“ Konflikt „v Izraeli a Palestině není černobílý“ a k věci je podle něj nutno „přistupovat kriticky, objektivně, a především podpořit obě strany v hledání příměří a uklidnění nepokojů mezi obyvateli na obou stranách konfliktu.“

Zatímco primátor Hřib bez problémů vyvěšuje vlajku Tibetu nebo duhovou zástavu hnutí LGBT, a má tedy na danou problematiku jasný názor, v otázce blízkovýchodního konfliktu praktikuje morální ekvivalenci mezi teroristy usilujícími zabít co nejvíce civilistů a armádou demokratického státu, která chrání své občany. Tyto názory nejsou v západní Evropě nijak neobvyklé, u nás ale dosud panoval silný konsenzus všech demokratických stran v podpoře Izraele jako demokracie bránící se teroru.

Ve zpravodajství médií překvapivě často zaznívaly seriózní informace a komentáře, které tentokrát nezaměňovaly příčinu a následek. Obvykle se totiž nejprve objeví titulek ve smyslu „Izrael zaútočil v Gaze“ a teprve později se čtenář případně dozví, že šlo o reakci na útok, který provedli palestinští teroristi. Realitu v Izraeli dobře popisoval reportér ČT David Borek. Izraelský velvyslanec Daniel Meron byl hostem mnoha zpravodajských pořadů na českých televizních kanálech. Pozdvižení vyvolalo vystoupení palestinského vyslance Chalida al-Atraše v pořadu ČT24 Události, komentáře, v němž nejenže neodsoudil útoky Hamásu a vyslovil obvyklou porci lží a polopravd, ale všechny meze překročil, když přirovnal situaci v Gaze k nacistickému koncentračnímu táboru Terezín. Na jeho vystoupení zareagovala Aliance pro Izrael, která adresovala otevřený dopis ministrovi Kulhánkovi, v němž konstatuje, že „právě toto srovnání je pro nás naprosto nepřijatelné a bytostně se dotýká všech obětí nacismu, jejichž památku stále ctíme. Velvyslanec al-Atraš podle našeho názoru svým výrokem překročil meze tolerovatelné u diplomatů akreditovaných v ČR. Jsme přesvědčení o tom, že výrok pana velvyslance by neměl zůstat bez odezvy našich nejvyšších státních orgánů“.

Dohru by mohlo mít i vyšetřování propalestinských demonstrací, protože na fotografiích byly zachyceny různé džihádistické symboly a především děti se zelenými čelenkami a arabským nápisem odkazujícím k oddílům Al-Kassám, ozbrojenému křídlu teroristické organizace Hamás. Policie proto prošetřuje podezření, že mohlo dojít k propagaci terorismu.

Mojmír Kallus