Na přelomu ledna a února došlo na syrském území k leteckému útoku, který i po několika týdnech zůstává obestřen tajemstvím. Všechno nasvědčuje tomu, že v Sýrii útočily izraelské letouny, není však jasné, co bylo jejich cílem ani o kolik incidentů vlastně šlo.

První zahraniční zprávy hovořily o úderu na vojenský konvoj, který měl vézt ze Sýrie pro Hizballáh do Libanonu zbraně a rakety, včetně ruských střel Jachont, Scud-D či protiraketových střel SA-17. Syrská vláda ovšem následně vydala tiskovou zprávu, že terčem se stal vojenský výzkumný ústav v Džamráji u Damašku.

Pravda může být obojí. K témuž útoku na „výzkumné středisko“, kde pravděpodobně probíhal výzkum chemických a biologických zbraní, se ostatně přihlásili také syrští povstalci, což dále ztěžuje možnost identifikace původce a záměru celé akce. Podle nejmenovaného západního diplomata, kterého cituje irácký deník Azamán, bylo v syrské zbrojovce nejméně 3 000 členů íránských Revolučních gard a bombardování jim způsobilo těžké ztráty. Došlo prý k němu dříve, než o něm informovala média, a útok na zbrojní konvoj měl podle této teorie od náletu na továrnu odvést pozornost.

Na druhé straně i zájem Izraele, aby se moderní zbrojní systémy včetně protiletadlových střel a raket dlouhého doletu typu vzduch-vzduch a země-voda nedostaly v současné chaotické situaci na území Libanonu, a tedy do rukou Hizballáhu, je také dostatečným důvodem pro útok.

Pro vysokou pravděpodobnost úspěšnosti celé akce hovoří mlčení, které ji stále obestírá. Za podobných okolností se odehrál v roce 2007 izraelský nálet na neidentifikovaný objekt na syrském území, z něhož se časem vyklubal pokusný jaderný reaktor.

Izraelská vláda opakovaně varovala, že některé zbraně syrského režimu se nesmějí dostat do rukou libanonského Hizballáhu ani islamistických povstalců v Sýrii. Jde především o chemické a biologické zbraně, které syrský prezident Bašár Asad nahromadil v obrovské míře: odhaduje se, že jde zhruba o tisíc tun chemických látek.

Zdroje: Eretz.cz, Český rozhlas; zpracoval: -mk-