Drúzové a židé jako partneři

Z celkového počtu 1,5 milionu drúzů jich dnes žije asi 120 tisíc v Izraeli, další se vyskytují v Libanonu a Sýrii. Patří k nejstarším náboženským a etnickým skupinám na Blízkém východě a jsou proslulí statečností v boji, loajalitou, vysokou sociální soudržností a specifickou vírou, kterou praktikují spíše potajmu.

Podle své vlastní tradice se považují za potomky biblického Jetra, midjánského kněze, který se stal tchánem a rádcem Mojžíše. Žili v jižní části Arabského poloostrova až do rozmachu islámu, který je vytlačil na sever do horských vesnic v pohořích Karmel, Hermon a dalších na rozhraní dnešní Sýrie a Libanonu.

Mnozí považují drúzské náboženství za odvozené z islámu, ale jeho součástí jsou i starší tradice. Na jedné straně žijí drúzové jako komunita úzce pohromadě, na straně druhé se však dobře integrují do každého státu, na jehož území žijí. V Izraeli se tato integrace projevuje mimo jiné nadprůměrnou ochotou sloužit v armádě, kdy předstihují i židovskou populaci.

Vysocí představitelé státu Izrael pravidelně oceňují loajalitu drúzů a jejich příspěvek obraně státu. Nedávno tak učinili prezident Reuven Rivlin i premiér Benjamin Netanjahu. Rivlin zmínil také biblickou vazbu mezi židovským a drúzským lidem a připomněl i to, že Jetro s Mojžíšem uzavřeli smlouvu, která vytváří mezi oběma skupinami jedinečné pouto platné až do dnešních dnů. Dodal, že si přeje, aby se drúzové integrovali do všech částí izraelské společnosti. Netanjahu zase poslal drúzům poselství požehnání, v němž ocenil ducha partnerství, s nímž se podílejí na budování izraelského státu.

Estera Wieja