Modlitební most do Turecka

Estera Wieja

V létě jsme v centrále ICEJ v Jeruzalémě přivítali mimořádné hosty z Turecka: jednoho z významných pastorů a starostu jednoho z největších tureckých měst s bohatým historickým dědictvím. Z důvodu jejich ochrany nezveřejňujeme jejich jména. Tito dva průkopníci přijeli do Izraele budovat mosty a také získat modlitební podporu pro svou humanitární práci s menšinami v Turecku a s uprchlíky ze Sýrie.

 

Pastor pochází z kurdské části Turecka. Ke křesťanství jej nejprve přivedla naděje, že jako křesťan by mohl snadněji zemi opustit. Jakmile však začal číst Nový zákon, uvědomil si, že v Písmu nachází odpovědi na mnohé své otázky týkající se Boha i jeho vlastního života. Jeho perspektiva se změnila a nakonec se rozhodl, že bude Pánu sloužit naplno ve své rodné zemi. Brzy poté objevil, jaký postoj má Bůh k Izraeli.

 

„Je těžké číst Bibli a nemilovat Izrael,“ říká přímo. „Teologie náhrady není přirozená, někdo vás musí naučit takto smýšlet. Čtete-li Bibli s prostým porozuměním, musíte pochopit, jaké místo má Izrael v Božím plánu.“

 

Pastor i starosta mají společnou vizi, že jednoho dne budou menšiny v Turecku – Kurdové, Arméni, Židé a další – žít společně jako přátelé. Starosta začal ve svém městě obnovovat historické památky připomínající bohaté kulturní dědictví. Pomohl opravit více než deset arménských kostelů v Turecku, což je v této zemi něco neslýchaného. Doufají, že dalším krokem bude obnova dobrých vztahů mezi Tureckem a Izraelem.

 

Vloni v srpnu začali pracovat se syrskými uprchlíky, kteří se dostali do Turecka. Místní sbory s pomocí místních kurdských úřadů přijaly mnoho rodin prchajících z válkou rozvrácené země. „U nás říkáváme, že rozumíme jeden druhému, protože máme stejnou zkušenost utrpení,“ vysvětluje starosta. „Na Blízkém východě se lidé příliš často chovají podle hesla „zabij, nebo budeš zabit“. My tento postoj odmítáme – my chceme život! Musíme proto naše lidi učit, že chceme žít podle zásady, že každý má právo na život.“

 

Starosta dodal, že chceme-li svobodu a demokracii, musí se týkat také žen. Podle něj v této části světa ženy trpí nejvíc: „Mnoho lidí nechápe, že dokud nebudou mít ženy plná práva, celá naše společnost nebude žít v souladu s lidskými právy.“

 

Ředitel ICEJ Dr. Jürgen Bühler poděkoval návštěvníkům za jejich svědectví a ujistil je ze strany ICEJ modlitební podporou. „Je pro nás ctí, že jste nás navštívili,“ řekl. „To, co jste nám dnes řekli, se nás hluboce dotýká. Bible nás inspiruje k tomu, abychom miloval všechny lidi, a proto chceme podpořit vás a modlit se za lid v Turecku.“

 

ICEJ