V minulém čísle Slova z Jeruzaléma jsme informovali o dokumentu Evropské komise (EK) doporučujícím členským státům, aby zavedly zvláštní označení pro zboží vyrobené na sporném území tzv. Západního břehu, pokud jsou jeho výrobci Židé. 

Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém svolalo v této souvislosti 2. prosince 2015 symposium do Evropského parlamentu v Bruselu. Akci pořádali poslanci MEP Hannu Takkula (ALDE, FI) a Bas Belder (ECR, NL). Hlavními řečníky byli expert na mezinárodní právo Prof. Avi Bell, řecko-ortodoxní kněz z Nazareta Gabriel Naddaf a nizozemský vrchní rabín Binyomin Jacobs. Do debaty se z auditoria aktivně zapojil také český poslanec Petr Mach (EFDD, CZ).

Hannu Takkula na úvod konstatoval, že iniciativa EK bude mít negativní dopad na dosud slibně se rozvíjející vztahy mezi EU a Izraelem. Bas Belder dodal, že EU i Izrael mají prospěch ze vzájemné spolupráce v mnoha oblastech, včetně bezpečnosti, technologií a vědy a že tyto vztahy mají pro EU zásadní význam.

Výkonný ředitel Dr. Jürgen Bühler ve svém příspěvku zdůraznil, že ačkoliv se EU snaží bagatelizovat dokument jako pouhý technický krok, ve skutečnosti jde o politicky motivovanou snahu vyvinout na Izrael tlak, což je v přímém rozporu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO), která požaduje zásadu rovného zacházení se všemi obchodními partnery. Dále připomněl, že izraelská ekonomika přináší do oblasti Blízkého východu nevídané klima koexistence a že přímými obětmi evropské iniciativy budou právě palestinští dělníci, kteří přijdou o práci.

Prof. Avi Bell jasně ukázal, že výkladový dokument Komise je v rozporu s mezinárodním právem. „Označování je aplikováno pouze na Izrael, zatímco EU povoluje Tchaj-wanu nebo Palestinské autonomii používat označení „made in Taiwan“ a „made in Palestine“, ačkoli to také odporuje názoru EU na suverenitu obou států, kterou neuznává. Jak to, že starost o to, že by evropští spotřebitelé mohli být „uvedeni v omyl“ štítkem „made in Israel“ u zboží vyrobeného v židovské čtvrti jeruzalémského Starého Města, se nevztahuje na štítky „made in Palestine“ na stejných produktech vyrobených jejich arabskými sousedy ve vedlejší křesťanské čtvrti?“

Gabriel Naddaf se proti označování ostře vyslovil a zdůraznil nevyhnutelná negativa s tím spojená: „Označování izraelských výrobků je další zradou křesťanských hodnot v Evropě a dále oslabuje křesťanského ducha.“ Otec Naddaf označil rozhodnutí za „rasistické a antisemitské“.

Výkladová instrukce není pro členské státy závazná a je ponecháno na jejich rozhodnutí, zda a do jaké míry se jí budou řídit.

ICEJ