Přežili holocaust a dnes nám dodávají optimismu

Praha, 17. dubna 2016

Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ)

www.vsichnijsmelidi.cz

Třináctého ročníku akce „Kulturou proti antisemitismu“ se v neděli 17. dubna 2016 v Praze navzdory nepříznivému počasí zúčastnilo více než 500 občanů všech generací, mezi nimiž nechyběli pamětníci holocaustu i desítky mladých Čechů a Němců.

Hlavním důrazem akce pořádané při příležitosti Dne památky obětí holocaustu (jom ha-šoa) bylo připomenutí tragické minulosti, ale také vyjádření optimismu a naděje, vyjádřené písní „Všechno jde, když se chce“, kterou v roce 1942 v Terezíně složil Karel Švenk (sám byl později nacisty zavražděn) a která bývá nazývána též „Terezínský marš“.

„Je paradoxní, že z písně, kterou složili vězni v Terezíně, a ze svědectví pamětníků přeživších hrůzy holocaustu tryská tolik životního optimismu. Naše znejistěná společnost by se tím mohla inspirovat,“ řekl Mojmír Kallus, předseda pořádajícího Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ).

Vrcholem programu bylo vystoupení vitální dámy, 90leté Doris Grozdanovičové, která prostě konstatovala: „Ještě žiju“. Stejná slova byla motivem předcházející dramatizace jejích vzpomínek, kterou přednesli Jan Potměšil a Barbora Sedláčková. Její tajně pořízená fotografie, na níž pase ovce v Terezíně, se stala neodmyslitelnou součástí historických publikací o roli Terezína za války a získala jí celoživotní přezdívku „ovečka“.

Pozitivní tón podtrhlo symbolické vypuštění bílých a modrých balonků na počátku shromáždění ve Valdštejnské zahradě, kam je přinesly stovky lidí z pochodu centrem Prahy. Jejich bílá a modrá barva symbolizuje barvy Státu Izrael, který ztělesňuje naděje tehdejších terezínských vězňů. Existence státu Izrael je dokladem toho, že Hitlerův plán se nezdařil, a současně zárukou, že se nezdaří ani žádný další podobný plán.

„Právě z Izraele si můžeme v mnohém vzít poučení, a to nejen v bezpečnostní oblasti. Je to země, která přijala a integrovala miliony uprchlíků, je nucena žít v neustálém ohrožení a přitom buduje prosperující, demokratickou a tolerantní společnost, která ctí práva menšin,“ uvedl Kallus, který poukázal na to, že mnozí z těch, kdo přežili Terezín, Auschwitz a další místa hrůzy, odešli po válce budovat mladý židovský stát, a to se stejným postojem: všechno jde, když se chce.

Shromáždění svou aktivní účastí podpořili ministr kultury Daniel Herman, herec Jan Potměšil, moderátorka Veronika Sedláčková, kantor Michal Foršt a zpěvačka Natálie Velšmídová se skupinou Natalika, která celý program hudebně doprovázela. 1. místopředseda Senátu Přemysl Sobotka ve svém projevu připomněl, že jsme opět v situaci, kdy se židé v Německu, Francii či třeba Švédsku necítí bezpečně. „A to je podle mne politický lakmusový papírek pro každého Evropana. Potom přijdou na řadu třeba Maďaři, Češi, Poláci. Přečtěme si opět po čase Válku s mloky od Karla Čapka. My Češi rádi svou vlast nazýváme „srdce Evropy“. Ještě bije, ale až se židé nebudou cítit bezpeční a žádoucí v České republice, bude Evropa mrtvá“. Izraelský velvyslanec Gary Koren připomněl váhu slov. „Političtí vůdci by si měli být vědomi, že jejich slova – nebo absence slov – mají velký význam. Mlčení tváří v tvář antisemitismu je nebezpečné.“ Za jasný doklad toho, jak nenávistná slova mohou přímo vést k nenávistným činům, označil vliv palestinských sociálních médií na vlnu teroru v Izraeli.

Do programu se zapojilo také více než 70 žáků ze dvou škol z Bádenska-Württemberska a ze čtyř českých škol, kteří díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti absolvovali třídenní vzdělávací program v Židovském muzeu v Praze a v Památníku Terezín. Na Palachově náměstí četli jména židovských spoluobčanů ze svého rodného města, kteří zahynuli za holocaustu, a v průvodu nesli jejich zvětšené fotografie, takže tito „zmizelí sousedé“ byli symbolicky přítomni.

Akce „Kulturou proti antisemitismu“ se konala v partnerství s hl. m. Prahou a pod záštitou 1. místopředsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky, ministra kultury Daniela Hermana a primátorky hl. m. Prahy Adriany Krnáčové. Dále ji podpořil Česko-německý fond budoucnosti, Nadace Konrada Adenauera a Židovské muzeum v Praze.

 

Další podrobnosti a aktuality naleznete na stránkách www.vsichnijsmelidi.cz a na facebooku Kulturou proti antisemitismu.

 

Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) bylo založeno v roce 1980 v Jeruzalémě jako výraz rozpoznání biblické důležitosti celého města Jeruzalém a jeho spjatosti s židovským lidem. Tato globální křesťanská charitativní a vzdělávací organizace dnes ve více než 70 zemích světa reprezentuje miliony křesťanů, různé církve a denominace. V České republice působí jeho pobočka od roku 1995. Na vzdělávacích programech spolupracuje s Židovským muzeem v Praze, Terezínskou iniciativou a Mezinárodní školou pro výuku o holocaustu při památníku Jad Va-šem v Izraeli.