Synové Manassesovi se vracejí

Biblická proroctví se naplňují. Koncem 70. let se malá etnická skupina v severovýchodní Indii rozhodla hledat své kořeny a původ svých dávných tradic. Výsledkem byl objev jejich vazby na Izrael. V době perské vlády jejich předkové putovali po hedvábné stezce přes dnešní Afghánistán, Tibet a Čínu, až se nakonec usadili v Indii. Tato skupina se nazývá Bnei Menaše (synové Manassesovi) a dnes se považuje za část ztracených deseti izraelských kmenů, které byly vystěhovány ze severního Izraele Asyřany v 8. století př. n. l.

Nyní se Bnei Menaše vracejí zpátky do pravlasti svých otců. I vy se můžete podílet na naplňování tohoto biblického proroctví, jak předpověděl už prorok Izaiáš: „Hle, pokynu rukou pronárodům, k národům vztáhnu svou korouhev; v náručí přinesou tvé syny, tvé dcery budou neseny na ramenou“ (Iz 49:22).

 

Tisíce etiopských Židů čekají na návrat do Izraele

Izraelský parlament schválil nedávno návrat posledních zbývajících Židů z Etiopie do Izraele. Bývalý ministr vnitra Gideon Sa'ar řekl, že „Izrael je odhodlán k odvážným rozhodnutím, aby se spravedlnosti dočkaly rodiny, které byly po mnoho let rozděleny.“ Toto prohlášení uvítali etiopští židovští aktivisté, kteří za to již léta bojovali. Podle nich jde o rozhodnutí, které „je pro tisíce izraelských rodin otázkou života a smrti“.

Etiopští Židé, známí jako „falaš mura“ (falaša je starý etiopský výraz pro „cizince, exulanta“), potřebují pomoc při přípravě na aliju a integraci v Izraeli. Zejména podpůrné služby, které jsou nutné pro úspěšný přechod do izraelské společnosti, výrazně zvyšují finanční náročnost tohoto procesu. Náklady na jednoho etiopského imigranta se odhadují na 7 000 dolarů.

ICEJ shromažďuje příspěvky na tento historický a velmi potřebný projekt od křesťanů z celého světa. Umožní sjednocení rodin, které byly v některých případech rozděleny po celá léta, když se části rodiny nepodařilo z Etiopie vycestovat. Podle izraelských úřadů je situace naléhavá vzhledem k trvajícímu suchu a politickému napětí v regionu. Někteří Židé žijí v uprchlických táborech v horské oblasti Gondaru a v Addis Abebě a trpí také zdravotními problémy.

 

Židé v Číně: fyzicky vzdáleni, ale v srdci blízcí

Malá židovská komunita v čínském Kchaj-fengu, vzdálená před 7 000 kilometrů od Jeruzaléma, nikdy neztratila svou židovskou identitu. Dnes mladí lidé z Kchaj-fengu touží znovu navázat spojení se svými židovskými kořeny a vrátit se do Izraele.

Sedmadvacetiletá Li Jing je nejstarší z pěti občanů Kchaj-fengu, kteří se nedávno přistěhovali do Izraele. „Od malička jsem věděla, že jsem Židovka,“ vypráví nám. „Otec nám řekl, že naši předkové přišli z Izraele. Přesto se mám hodně co učit. Když jsem se to poprvé dozvěděla, naplnilo mě to hrdostí. Ale pak jsem si začala klást otázky: co to vlastně znamená být Židem?“

Když Li vyrůstala, rodiče se hodně snažili uchovat svou židovskou identitu. „Drželi jsme šabat a slavili všechny svátky – jom kipur, sukót, chanuku, pesach – všechno podle židovského zákona,“ říká. I když byli od ostatní židovské diaspory izolovaní, víru si udrželi.

Historie kchaj-fengských Židů sahá do doby před tisíci lety, kdy se tam usadili první Židé z Persie a Indie. Kchaj-feng bylo velké město mimo hlavní obchodní trasy. Evropané o existenci těchto čínských Židů nevěděli až do roku 1605, kdy italský kněz narazil na Žida z Kchaj-fengu, který mu vyprávěl o tamní kvetoucí komunitě. Její eroze nastala v 19. století v důsledku asimilace a smíšených manželství, takže dnes zůstává v Kchaj-fengu asi 100 židovských rodin neboli zhruba 500 lidí jako je Li, kteří znovu objevují své židovské kořeny.

V roce 2010 se přistěhovalo do Izraele z Kchaj-fengu prvních sedm mužů. Dnes, po šesti letech, k nim přibyli další. Pro Li byl den, kdy jí bylo doručeno povolení k vycestování, nejšťastnějším okamžikem jejího života. Nyní se Li usazuje v nové vlasti a je si jistá, že její příběh pozitivně ovlivní další Židy z Kchaj-fengu, z nichž mnozí se již v rámci příprav na přestěhování učí hebrejštinu a základy náboženství.

 

Howard Flower, Isabella Henkenjohann, ICEJ

 

Aliju můžete prostřednictvím ICEJ podpořit i vy. Příspěvky na tento účel zasílejte na účet č. 3747530257/0100, var. symbol 114.

Můžete zaplatit také zabezpečeným online převodem přímo na stránkách www.icej.cz