Nová pobočka ICEJ vznikla v Tanzanii

David Parsons V minulém čísle Slova z Jeruzaléma jsme informovali o tom, jak se jedna africká země za druhou otevírá kontaktům s Izraelem. Možná to byl jeden z důvodů, proč letos na tradičním podzimním zasedání Valného shromáždění OSN byl izraelský premiér Benjamin Netanjahu tak optimistický. Prohlásil dokonce, že „Izrael má v OSN světlou budoucnost“. Tato světová organizace je známa tím, že již po desetiletí na Izrael neustále útočí, ale Izrael má nyní dobré důvody očekávat, že se to začíná měnit. Netanjahuovy zkušenosti z nedávné návštěvy Afriky byly skutečně povzbuzující: byl vřele uvítán nejen řadou státních představitelů, ale také zástupy přátelských lidí.

V srpnu jsem na své cestě do Tanzanie měl možnost vidět na vlastní oči, jak vypadají plody této nové africké otevřenosti směrem k Izraeli. Společně s Rev. Mosy Madugbou, ředitelem nigerijské pobočky a koordinátorem ICEJ pro celou Afriku, jsme slavnostně otevřeli novou pobočku ICEJ v Tanzanii. Došlo k tomu v rámci celonárodní konference věnované Izraeli, jíž se zúčastnilo na 2 000 křesťanů z celé Tanzanie a šesti dalších afrických zemí. Tito věřící vděčně přijímali solidní biblické učení o Izraeli a církvi, radostně žehnali Izraeli svými štědrými dary a s velkým zájmem se dozvídali o moderním Izraeli a jeho mnohých inovacích. Mnozí účastníci s hrdostí hovořili o tom, že tanzanská vláda se chystá otevřít v Izraeli velvyslanectví a má zájem na zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. Bylo z toho jasně vidět, jak je Afrika připravena obnovit a rozšířit své vztahy s židovským státem.

Otevření nové pobočky ICEJ v Tanzanii připravil evangelista Stanton Newton, který zde ICEJ poslední dva roky zastupoval. Během uplynulých deseti let se vzdělával v tématech týkajících se Izraele a zkoumal naše biblické poselství i humanitární projekty. Vloni procestoval celou zemi a zval sbory na celonárodní konferenci o Izraeli, přičemž je povzbuzoval i k tomu, aby připravili finanční sbírku pro Izrael a její výtěžky přinesli na konferenci. Tak bylo shromážděno téměř devět tisíc dolarů. Část těchto darů byla určena na naši práci s přeživšími holocaust a větší díl na pomoc několika rodinám etiopských Židů, aby se mohli přistěhovat do Izraele. Když zástupci jednotlivých krajů přicházeli a přinášeli své dary, občas jsem měl pocit, že jsem svědkem darování příslovečného „vdovina groše“: vždyť průměrná mzda v Tanzanii je pouhých 600 dolarů za rok. Jejich vyznání víry však bylo velmi silné: budeme-li žehnat Izraeli, budeme požehnáni. Tanzanie je mezi africkými zeměmi zvláštní v tom, že byla po několik desetiletí pod vlivem komunistické Číny. To v mnoha směrech bránilo rozvoji, ale lidé současně získali kolektivní identitu, takže Tanzanii nezachvátily kmenové konflikty, které tak sužují mnoho jiných zemí na černém kontinentu. Také církev v Tanzanii má velký smysl pro jednotu. Na pódiu konference ICEJ stáli v jednotě bok po boku biskupové katolické, anglikánské a luterské církve spolu s baptistickými i letničními pastory a všichni svorně žehnali Izraeli.

Tato jednota byla silným signálem pro vládní představitele, kteří již jsou rozhodnuti posílit vztahy s Izraelem. Ke konci tohoto roku plánuje tanzanský prezident cestu do Izraele při příležitosti otevření velvyslanectví. Skupina křesťanských podnikatelů pod vedením bývalého ministra zahraničí již zakoupila pozemek o rozloze přes 400 tisíc m2, na němž chce vybudovat vzorovou farmu podle izraelského vzoru. Budou na ní předváděny všechny zemědělské inovace, které židovský stát nabízí. Očekává se, že představitelé vlád i zemědělců z celé Afriky tento vzorový podnik v budoucnu navštíví.

Ve svém projevu v OSN označil Netanjahu právě izraelské zemědělské inovace za jeden z důvodů, proč nyní africké státy hledí k Izraeli se zájmem poučit se jak živit a chránit své obyvatelstvo. Zmínil také rostoucí zájem afrických zemí o izraelské technologie a odborné znalosti v oblasti boje proti terorismu a kybernetické bezpečnosti. Během svého pobytu v New Yorku se izraelský premiér sešel s vedoucími představiteli 15 afrických zemí a diskutoval s nimi o možnostech zvýšené spolupráce.

Tento vývoj se letos odehrává na pozadí 40. výročí slavné operace na letišti v ugandském Entebbe, kdy izraelské komando osvobodilo stovku rukojmí zajatých teroristy. Při akci zahynul Jonatan, starší bratr Binjamina Netanjahua. Pietní připomínky této akce se zúčastnilo několik hlav států okolních zemí, kteří se setkali s velkou izraelskou delegací. Byly zde také zahájeny rozhovory o zóně volného obchodu se západoafrickou hospodářskou unií.

Izraelská vláda tedy velmi vážně pracuje na obnově svých historických vazeb s Afrikou, které v 50. a 60. letech založila Golda Meirová. Tyto vztahy byly přerušeny kvůli silnému nátlaku arabských zemí po Šestidenní válce, ale nyní si afričtí vůdcové uvědomují, že izraelské inovace a technologie mohou jejich zemím pomoci k prosperitě a zajištění budoucnosti.

Není pochyb, že ICEJ je na špici tohoto vývoje. Izraelští představitelé si poprvé všimli potenciálu pro obnovení vztahů s Afrikou v roce 2011, když naše nigerijská pobočka úspěšně lobovala u prezidenta své země a dosáhla toho, že Nigérie změnila způsob hlasování v OSN a nepodpořila palestinskou žádost o uznání jednostranného vyhlášení státu v Radě bezpečnosti. Od té doby se scházíme s vůdci mnoha afrických zemí včetně těch, kde žije muslimská většina, a někdy hrajeme i roli prostředníků a vyřizujeme jejich zájem o obnovení vztahů s Izraelem. Vskutku nastává čas potěšení Sionu a požehnání pro Afriku.

David Parsons je mezinárodní mluvčí ICEJ