Souhrnný přehled

Počet raket vystřelených do Izraele zůstává i nadále velmi nízký, během sledovaného období jich na izraelské území dopadlo 12 a způsobily pouze malé škody. V pásmu Gazy se bezpečnostní složky hnutí Hamás snaží aktivně proti raketovému ostřelování bojovat, a tak jsou jednotlivé rakety dílem menších radikálních islámských skupin. To ale nemění nic na faktu, že proti Izraeli je v současné době v pásmu Gazy a v jižním Libanonu připraveno ohromné množství raket (odhaduje se, že Hizballáh jich má na jihu Libanonu umístěno více než 60000). Právě z libanonského území byly v srpnu poprvé po dvouletém období klidu vystřeleny do Izraele čtyři rakety. Svůj podíl na minimálních škodách má i obranný protiraketový systém Iron Dome, který několik raket zneškodnil.

Stále napjatější je situace na územích obývaných Palestinci. Přestože nebyla “oficiálně” vyhlášena další intifáda, podle mínění mnohých obyvatel Judska a Samaří ji prakticky prožívají. Podle statistik tak došlo v měsíci srpnu k 93 a v měsíci září k 129 násilným teroristickým útokům proti židovským obyvatelům Izraele.

Zvlášť významným fenoménem se staly útoky na projíždějící izraelská (tj. židovská) vozidla na silnicích poblíž palestinských osad. Nešlo jen o ojedinělé případy, kdy jednotlivec v návalu zlosti hodí po projíždějícím automobilu kamenem, ale o dobře připravené akce, kterých se účastnily i desítky lidí. Útoky probíhají tak, že útočníci na silnici rozmístí překážky, např. betonové bloky nebo desky s natlučenými hřebíky, aby ztížili pohyb vozidel a snížili jejich rychlost. Následně pak na ně házejí velké kameny nebo kusy skály a snaží se rozbít okna automobilů, aby mohli zasáhnout cestující. V jiných případech používají zápalné lahve. Je zázrak, že je relativně málo zraněných, nicméně jen obtížně lze zhodnotit traumata a pocity obětí.

Ve sledovaném období došlo přes silný odpor izraelské veřejnosti k dalšímu propouštění vězněných teroristů. Na území palestinské samosprávy je vítali a oslavovali jako hrdiny, a to za přítomnosti čelných představitelů samosprávy včetně prezidenta Mahmúda Abbáse, který tím znovu vyslal jasný signál o svém přístupu k mírovým rozhovorům s Izraelem.

Pokračovala ofenzíva egyptské armády proti teroristům na Sinajském poloostrově, včetně blokování tunelů používaných k pašování zboží, paliva a dalších produktů do pásma Gazy. Ekonomická situace v Gaze se tak nadále zhoršovala.

Hlavní události

9. srpna zabránila egyptská armáda raketovému útoku poblíž izraelsko-egyptské hranice. Byli zabiti 4 teroristé, na odpalovacím zařízení se nacházely tři 107mm rakety připravené k odpálení.

10. srpna vojáci izraelské armády zastřelili Palestince, který se pokoušel překonat bezpečnostní plot v místě, kde byla v minulosti nastražena nálož.

13. srpna byly vystřeleny dvě rakety ze Sinajského poloostrova na Ejlat. Jednu zneškodnil systém Iron Dome, druhá dopadla daleko od města. Několik lidí utrpělo šok, jedna žena si při útěku do krytu zlomila nohu. Ve stejný den dopadla do pouště Negev další raketa, tentokrát vystřelená z Gazy. V odpověď zaútočilo 14. srpna izraelské letectvo na několik odpalovacích zařízení na severu Gazy.

19. srpna došlo v Džanínu při pokusu zatknout Palestince podezřelého z terorismu k násilné konfrontaci mezi izraelskými silami a místními obyvateli. Dva vojáci utrpěli zranění, jeden Palestinec byl zabit a několik dalších zraněno.

21. srpna se ve dvou případech podařilo zamezit pašování zbraní z Judska a Samaří na izraelské území.

22. srpna byly na obydlená centra západní Galileje po dvouleté přestávce vystřeleny z jižního Libanonu čtyři rakety. Jednu zničil systém Iron Dome. Nikdo nebyl zraněn, došlo k poškození několika budov a tří automobilů. Izraelské letectvo v odvetu zaútočilo 23. srpna na jednu ze základen Lidové fronty pro osvobození Palestiny na jih od Bejrútu.

26. srpna při zatýkání teroristy v utečeneckém táboře Qalandia museli izraelští vojáci čelit ozbrojenému odporu mnoha mladých Palestinců, kteří na ně házeli zápalné lahve, cihly, kameny i další předměty, a nakonec na ně začali střílet. Vojáci palbu opětovali. Tři Palestinci byli zabiti a patnáct zraněno. Následné vyšetřování potvrdilo oprávněnost a úměrnost armádou podniknutých kroků, jelikož míra násilného odporu byla extrémní a nezvyklá.

30. srpna a 2. září došlo k útokům proti izraelským vojákům pomocí nastražených náloží. Nikdo nebyl zraněn, útoky se obešly i bez materiálních škod.

7. září zahájila egyptská armáda na Sinajském poloostrově největší protiteroristickou operaci od války na Jom kipur s cílem eliminovat ohniska terorismu v oblasti.

10. září izraelští vojáci zneškodnili u brány města Alfej Menaše trubkovou bombu.

12. září zaútočili Palestinci na izraelské vojáky poblíž Josefova hrobu v Nábulusu. Jeden z útočníků, který na vojáky střílel, byl zraněn a zadržen.

20. září byl v Samaří zavražděn izraelský voják Tomer Hazan. Jeho arabský spolupracovník Nidal Amir ho pod záminkou návštěvy zavezl k vesnici Saniriya, kde ho zavraždil a jeho tělo hodil do studny. Chtěl je později vyměnit za propuštění svého bratra, uvězněného za terorismus.

22. září zastřelil v Hebronu palestinský ostřelovač dalšího izraelského vojáka, dvacetiletého Gabriela Kobiho. V sociálních médiích se objevily zprávy, že za útokem stojí Brigády mučedníků od al-Aksy.

4. října byla v Hebronu objevena v jednom z domů skrýš zbraní – trubkových bomb, zápalných lahví, munice a dvou improvizovaných střelných zbraní.

5. října pronikl ozbrojený terorista do židovské vesnice Psagot, kde zranil devítiletou dívku na rameni a uprchnul. 7. října byli zadrženi dva Palestinci, bratři, kteří se na útoku podíleli.

11. října byl u svého domu v Broš Habikva v Jordánském údolí zavražděn izraelský civilista Seraja Ofer. Útočníci ho ubili železnými tyčemi a sekerou. Jeho ženě se podařilo utéci a přivolat pomoc. 12. října byli zadrženi dva mladí Palestinci (18 a 20 let) podezřelí z vraždy.

13. října oznámil mluvčí izraelské armády objevení tunelu vedoucího z Gazy do polí poblíž vesnice Ejn Hašloša. Délka tunelu byla 2,5 km, nacházel se v hloubce 15 m. V tunelu bylo nainstalováno elektrické osvětlení a kolejnice pro transport malého vozíku. Měl evidentně sloužit k infiltraci teroristů na izraelské území nebo k přepravě zajatých izraelských vojáků do Gazy.

17. října se Palestinec Younes Radeideh pokusil traktorem prorazit do izraelské vojenské základny u Al-Ram jižně od Ramalláhu. Ve velké rychlosti projel plotem, pokoušel se přejet vojáky a převrátil vojenský džíp. Byl zastřelen.

21. října objevili izraelští vojáci u bezpečnostního plotu s Gazou velkou nálož a zneškodnili ji.

22. října zabili izraelští vojáci Muhammada Rabaha Shukri’Asi. Jednalo se o teroristu, který se podílel na plánování výbuchu v autobusu plném cestujících v Tel Avivu 21. listopadu 2012, při kterém bylo zraněno 29 lidí.

29. října bylo na základě dohod propuštěno z vězení dalších 26 palestinských teroristů.

Zdrojem přehledu jsou pravidelné zprávy vydávané organizací The Meir Amit Intelligence & Terrorism Information Center (http://www.terrorism-info.org.il), případně další zpravodajské zdroje. Připravuje: -lp-