V neděli 29. 9. 2013 odpoledne se v prostorách kaple sv. Václava v areálu pražské Thomayerovy nemocnice konal již sedmý ročník Konference modliteb a vyslání, který každoročně pořádá česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém. Přibližně padesát zúčastněných příznivců Izraele z celé České republiky se mělo opravdu na co těšit. Ještě před vlastním zahájením konference mohli během registrace Izrael doslova ochutnat – čekal na ně prostřený stůl s různými druhy izraelských dobrot, které si opravdu užili.

Další průběh konference pak dostál zvolenému názvu. Velký důraz byl kladen právě na modlitby, které následovaly vždy po bloku informací na různá témata. O čem se tedy na konferenci mluvilo a zač se přítomní modlili?

Mluvilo se například o situaci v Izraeli i na Blízkém východě - ostatně jak jinak, že? V současném víru dění dochází v arabských zemích k velkému utrpení všech zúčastněných, a ne vždy se jasně informuje třeba o pronásledování křesťanů fanatickými muslimy, kteří ničí křesťanské stavby a ohrožují životy mnohých křesťanů. Přesto je možné i v tomto utrpení vidět působení Boží milosti, mnozí muslimové se i přes velké osobní riziko obracejí ke Kristu a křesťanská církev v muslimských zemích celého světa roste.

Hovořilo se i o situaci v Íránu. Zaznělo varování před přílišným optimismem nad novým íránským prezidentem Rouháním, který se snaží Západu ukazovat přívětivou tvář. Írán se však svého cíle zničit Izrael nezřekl.

Pozitivně byl hodnocen posun ve vztahu židovského národa vůči křesťanům. Židé si stále více uvědomují, že křesťané zůstávají jejich jedinými spojenci, a proto se sami též staví na obranu pronásledovaných křesťanů. Zřetelně to vyjádřil např. Ronald Lauder, předseda Světového židovského kongresu, ve své promluvě na oslavě Svátku stánků v Jeruzalémě.

Hovořilo se i o duchovních implikacích 4. kapitoly proroka Jóele, podle které se právě snahy o rozdělení izraelské země mohou stát spouštěcím mechanismem Božího soudu. Pamatujme na to, že naprostá většina obyvatel Izraele, ať už Židů či Arabů, v tzv. dvoustátní řešení nevěří a nic od něj neočekává. Naopak, k rozdělení na dva státy jsou obě strany nuceny zvenku pod nátlakem mezinárodních sil.

Konference se zabývala i hodnocením činnosti ICEJ v České republice. Díky aktivitám Centra vzdělávání a dialogu slyšelo na školách svědectví o holocaustu již více než 65 000 dětí. ICEJ je také zapojeno do kreativního projektu CEMACH – jedinečné soutěže v poznávání moderního Izraele pro studenty středních škol.

Po přestávce pokračoval zajímavý program - promítání jednoho dílu dokumentů České televize o Izraeli. Šlo o díl Po stopách starých rabínů, věnovaný zakladatelům judaismu takového, jaký známe i dnes. Jeden z tvůrců pořadu, Mgr. Daniel Herman, byl na konferenci přítomen jako host. Po zhlédnutí pořadu následovala jeho přednáška s názvem Izrael jako inspirace pro mladé lidi. Vzhledem k tomu, že pan Herman je bývalým mluvčím České biskupské konference, rovněž bývalým ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů a v době konference byl také jedničkou na kandidátní listině za KDU-ČSL v Praze, následovala po přednášce zajímavá a různorodá diskuze.

Konference byla povzbuzením pro všechny zúčastněné, kteří se dozvěděli nové informace a svými modlitbami se připojili ke všem, kdo cítí Boží povolání podpořit izraelský národ a stát při něm v současné nelehké době. Nechcete se příště také přidat?

Zpracoval -lp-