Souhrnný přehled

Ve sledovaném období setrvával trend z předchozí doby. Na území Izraele dopadlo “jen” 11 raket, které nezpůsobily žádné škody ani zranění. Nejdelší období bez jediné rakety trvalo šest týdnů. Na území Judska, Samařska a Jeruzaléma i nadále docházelo v rámci tzv. “lidového odporu” k násilným demonstracím a střetům mezi palestinskými radikály (s výrazným podílem mládeže) a izraelskými bezpečnostními silami a osadníky. V průběhu těchto střetů a během několika dalších individuálních akcí byly v jednotlivých měsících evidovány následující počty útoků na Izraelce: květen – 83, červen – 99, červenec – 76. Jednalo se o útoky vedené převážně zápalnými lahvemi a kameny, v několika případech došlo k pobodání a použití lehkých střelných zbraní.

Za významného přispění USA byla zahájena další “mírová” jednání mezi Izraelem a palestinskou samosprávou, podmíněných, jak jinak, požadavkem na propuštění dalších vězněných palestinských teroristů. Jako projev “dobré vůle” se Izrael zavázal k postupnému propuštění 104 vězňů. Není třeba zdůrazňovat, že tento krok povede ke zhoršení bezpečnostní situace i nárůstu pocitu nespravedlnosti u pozůstalých po obětech propuštěných zločinců.

K zajímavému posunu došlo v mezinárodním postavení teroristické organizace Hamás v Gaze. Poté, co se zhoršily vztahy mezi Hamásem a libanonskou organizací Hizballáh, spoléhal Hamás převážně na podporu Egypta. Vzhledem k narušení bezpečnostní situace na Sinajském poloostrově, ze kterého Egypt viní právě Hamás v Gaze, ocitl se Hamás prakticky v izolaci. Ta se ještě prohloubila po sesazení egyptského prezidenta Mursího. Dopady na život v Gaze jsou velmi závažné. Egypt začal totiž velmi aktivně ničit tunely, používané k pašování zboží z egyptského území do pásma Gazy, a vážně tím narušil běžné fungování místní ekonomiky. K další izolaci přispěl Egypt i zrušením plánované návštěvy tureckého prezidenta Erdogana v Gaze.

K pozitivnímu, byť malému posunu došlo v postoji EU k organizaci Hizballáh. 22. července konečně padlo rozhodnutí o zařazení tzv. vojenského křídla Hizballáhu na seznam teroristických organizací. Izrael tento krok přivítal. Nicméně zůstává otázkou, jaké praktické dopady bude mít. Nijak totiž neovlivní finanční přesuny ani podporu členů EU poskytované Libanonu. Také by možná bylo třeba stanovit, jak lze odlišit Hizballáh jako politickou organizaci od jeho vojenského křídla.

Hlavní události

2. května došlo poblíž Jericha ke střelbě na Izraelce, kteří pobývali v přírodní rezervaci Ein Prat. Podařilo se jim bez zranění uniknout.

7. května zabránili izraelští vojáci poblíž Josefova hrobu v Nábulusu pokusu o pobodání jednoho z nich.

16. května bylo na silnici z El Arish do Rafáhu uneseno sedm egyptských vojáků. Tento únos přispěl k prohloubení krize mezi Egyptem a Gazou. Unesení vojáci byli po několika dnech propuštěni.

25. června došlo u vesnice Hawara poblíž Nábulusu ke střelbě na izraelský autobus. Nikdo nebyl zraněn.

1. července byl u vesnice Dura zabit mladý Palestinec, který na vojáky házel kamení. Ti reagovali střelbou gumových projektilů, útočník utrpěl zranění, kterým později podlehl. Armáda následně zahájila vyšetřování celého incidentu.

16. července byl v Jeruzalémě cestou k Západní zdi dvěma palestinskými útočníky pobodán mladý ultra-ortodoxní Žid. Utrpěl vážná zranění.

25. července byl poblíž vesnice Hawara zadržen terorista chystající se ke střelbě na izraelský autobus. Jde zřejmě o stejného pachatele, který v této oblasti zaútočil už 25. června.

Ve stejný den zaútočili v Jeruzalémě ve dvou případech Palestinci kameny na izraelské autobusy. Bylo zraněno patnáct lidí včetně několika malých dětí.

30. července – zřejmě na “oslavu” zahájení izraelsko-palestinských jednání ve Washingtonu byla na území Izraele z Gazy vystřelena raketa. Dopadla neškodně ve volné krajině na západě Negevu.

Zdrojem přehledu jsou pravidelné zprávy vydávané organizací The Meir Amit Intelligence & Terrorism Information Center (www.terrorism-info.org.il), případně další zpravodajské zdroje. Připravuje: -lp-