Naši milí partneři,

Naše výzva k pomoci ohroženým židovským rodinám na Ukrajině se setkala s vaší obrovskou odezvou.
K dnešnímu dni jste nám poslali přes milion korun. Je to opravdu historický okamžik, který nemá v naší historii ICEJ ČR srovnání. 
Z celého srdce vám děkujeme za štědrost a sdílíme čerstvé informace o tom, jak záchranné operace pokračují.


Nedávno tým ICEJ AID navštívil Netanju, kde bylo za poslední dva měsíce umístěno více než 1000 židovských přistěhovalců do Izraele z Ukrajiny, Ruska a Běloruska.
Ukrajinští noví přistěhovalci, kteří byli nuceni uprchnout ze své válkou zmítané země, dorazili do Izraele pouze s kufry naplněnými několika nezbytnými osobními věcmi.
Pro mnohé je jejich nový život v Izraeli naplněn smíšenými emocemi, protože naděje a obavy se mísí dohromady. Naděje na světlejší budoucnost, ale obavy z toho, co leží před nimi, když se začnou usazovat a přizpůsobovat nové kultuře, učit se hebrejský jazyk a začít se integrovat do izraelské společnosti.
Tito noví přistěhovalci byli v hotelu měsíc po svém příjezdu. Během této doby jim izraelské ministerstvo aliji a sociální oddělení Absorpce pomohly usadit se a najít byt.
Asistentka ICEJ AID Jannie Tolhoek se setkala se třemi ukrajinskými rodinami bez otců v Netanji a povzbudila je pro jejich budoucnost, a navíc jim předala dárkové poukazy, ručníky a toaletní potřeby jako dárek na uvítanou.
 

Valeria s Mirou a Davidem

V rozhovoru s Valerií, matkou dvou malých dětí, Mirou (7 let) a Davidem (2 roky), se Jannie dozvěděla o jejich obtížné cestě z jižní Ukrajiny do Izraele.
"Cestovali jsme dlouhou cestu z Oděsy do Moldavska a pak do Izraele. Trvalo to devět dní a bylo to plné strachu, téměř žádného spánku a pořád nám byla zima," vysvětlila Valeria.

Jannie pozorovala Valeriinu sílu, když sledovala své děti, zatímco vysvětlovala, že její manžel je v ukrajinské armádě a její rodiče jsou stále v Oděse. Valeria byla tak vděčná za dary, protože právě získali byt a brzy se do něj budou stěhovat.

 

Tatjana a Vláďa

Jannie se také setkala s Tatjanou a její dcerou Vladou, které je 19 let. Přijely ze Sumi, poblíž Charkova. Vysvětlovaly, jak v den, kdy opustily Sumi, ruská armáda napadla jejich město. Cestovaly bouřlivou cestu 50 hodin autem a vlakem, aby dosáhly hranic Polska, bez jídla a spánku. Byly vyčerpané, ale šťastné, že se dostaly k polským hranicím, kde je přijala Židovská agentura. Jannie také zjistila, že Vlada je studentka práv.

"Studovala na univerzitě, aby se stala právničkou, a musela opustit všechny své přátele. Být takto vykořeněná pro ni bylo nesmírně obtížné, zejména s ohledem na to, že se nyní musí naučit hebrejský jazyk, než bude moci pokračovat ve studiu, "vysvětlila Jannie. "Celý jejich život se obrátil vzhůru nohama, ale obě jsou tak vděčné, že jsou v bezpečné zemi. Doufají, že se k nim připojí jejich manžel a otec, jakmile válka skončí."
Jejich vděčnost za uvítací balíček byla zřejmá z úsměvů, které se rozzářily na jejich tvářích, když si uvědomily, že je o ně postaráno. Také doufají, že se usadí v Netanji.
 

Irina-s-Lila-a-Nika-

"Izrael je krásná země a všichni lidé se nám snaží tolik pomoci. I když to byla velmi těžká cesta přijít sem a nechat tam svého manžela a rodiče, přesto jsme nyní v bezpečí a dostaly jsme spoustu pomoci. Mnohokrát vám děkuji za to, že jste se o nás postarali a pomohli nám usadit se v Izraeli. Dívky prošly tolika traumaty a viděly příliš mnoho hrůz již ve svých mladých životech. Alespoň teď můžeme žít klidně a začít znovu budovat své životy, najít své místo k životu a učit se hebrejsky. Ještě jednou děkuji za váš dar. Dívky budou brzy potřebovat letní boty a teď si je můžeme koupit. Spasiba! (Děkuji!)" řekla Irina.

 

Distribuce hraček

Tým ICEJ AID také nedávno navštívil hotel v Jeruzalémě, kde pobývá mnoho ukrajinských rodin. Tam rozdávali hračky a hry 47 velmi nadšeným dětem.
"Při vstupu do hotelové haly s našimi taškami děti nadšeně tančily kolem nás a následovaly nás na místo, kde by mohla proběhnout distribuce. Trpělivě čekali, až dostanou svůj dar, ale trauma z války bylo vidět na jejich tvářích," poznamenala Jannie.

Přítomní dospělí byly matky a některé babičky, protože opět většina mužů zůstala na Ukrajině. Jannie vysvětlila, jak jim jejich dary dávají křesťané po celém světě, kteří je milují a podporují.
"Modlíme se a doufáme, že válka brzy skončí a že se znovu setkáte se svými manžely a otci a že se usadíte v této zemi Izrael," řekl Jannie.
Děti se nemohly dočkat, až otevřou své dárky, a okamžitě si začaly hrát s míčky a panenkami. Děti držely omalovánky těsně u hrudi, jako by chtěly krabici obejmout, a velmi brzy byly všechny dárky dobře využity.
"Některé děti za mnou přišly, aby řekly 'spasiba' a 'toda raba' (děkuji moc!), s použitím několika hebrejských slov, která se naučily. Tyto děti zanechaly všechno za sebou, včetně svých otců. Je to taková radost vidět, že můžeme přinést úsměvy na jejich malé tváře, "řekla Jannie.
Pouze díky vašemu štědrému dávání je možné, abychom v ICEJ vrátili úsměv na tváře těchto ukrajinských židovských matek a jejich rodin, které zanechaly na Ukrajině všechno, včetně svých manželů a otců.

Děkujeme vám za podporu našeho naléhavého úsilí o ukrajinskou aliju.

Dary na tento účel můžete dále zasílat na účet č. 2001528834/2010, var. symbol 114.

Můžete zaplatit také zabezpečeným online převodem, stačí použít tento zjednodušený odkaz:

on.icej.org/alija-z-ukrajiny

Děkujeme!

Mojmír Kallus