Život je tak křehký

Akce Kulturou proti antisemitismu letos představila Evu Erbenovou

Evě Erbenové, rozené Löwidtové, bylo devět let, když vypukla válka. Takto vzpomíná na začátek nacistického pronásledování:

„Vidím, že na dveřích cukrárny je plakát s takovým ošklivým černým chlapem a černým psem a stojí tam napsáno: „Židům a psům vstup zakázán“. … Od té doby se můj život přímo řítil zběsilým tempem: najednou jsem nesměla do školy, musela jsem nosit hvězdu, nemohli jsme do kina…“

Prošla Terezínem i Osvětimí, ztratila oba rodiče a na pochodu smrti ji v Postřekově zachránila rodina Jahnových, která kvůli tomu riskovala vlastní život. Eva je s nimi dodnes v kontaktu. Po válce odešla do Izraele, kde žije ve městě Aškelon.

V neděli 10. dubna 2022 byla Eva Erbenová hlavním hostem tradičního setkání, které ICEJ pod názvem „Kulturou proti antisemitismu“ uspořádalo v pražské Valdštejnské zahradě už po devatenácté. Po dvou letech přestávky vynucené covidem, kdy setkání proběhlo pouze virtuálně, se v ulicích Prahy opět sešly stovky lidí dobré vůle.

Účastníci nejprve prošli ulicemi Starého Města s českými a izraelskými vlajkami a za zpěvu hebrejských modliteb pod vedením kantora Michala Foršta. Bylo mezi nimi i sto středoškoláků z Česka a Německa, kteří se pochodu zúčastnili v rámci mezinárodního vzdělávacího projektu, jenž pokračoval další den v Terezíně.

Na pochod navázalo shromáždění v sídle Senátu, ve Valdštejnské zahradě, kde přítomné pozdravila (v češtině) izraelská velvyslankyně Anna Azari, první místopředseda Senátu Jiří Růžička a předseda ICEJ ČR Mojmír Kallus.

Izraelská velvyslankyně Anna Azari upozornila na současné tendence „rozmělňovat“ význam slov holocaust a nacismus. „Zneužití pojmu denacifikace k rozpoutání války je plivnutí do tváře obětem,“ prohlásila v narážce na slova ruského prezidenta Vladimira Putina, kterými zdůvodňuje ruskou invazi na Ukrajinu.

První místopředseda Senátu Jiří Ružička zdůraznil, že Evropa vznikla na křesťansko-židovských kořenech a tyto kořeny můžeme ochránit pouze tehdy, pokud o ně budeme pečovat, budeme je pěstovat a upozorňovat na to, že jsou základní hodnotou evropské civilizace. Připomněl svoji návštěvu Ukrajiny, kde se v čele delegace českého Senátu setkal s prezidentem Zelenským a prezidenty Izraele a Německa u rokle Babí Jar, kde nacistické jednotky SS koncem roku 1941 během dvou dnů postřílely 33 000 mužů, žen a dětí, téměř celé zbývající židovské obyvatelstvo Kyjeva. „Jako civilizovaná Evropa nedopustíme, aby se tato historie opakovala,“ řekl.

Mojmír Kallus řekl: „Židé nejsou jediní, kdo zažívají utrpení, jak dnes tragicky vidíme na Ukrajině, ale i na mnoha jiných místech, kde zuří konflikty. Jedinečné je ale to, jak se svou zkušeností zacházejí. Židovský národ ví, že se nemá zapomínat, a vytvořil kulturu vzpomínání, která má univerzální platnost: všichni se z ní můžeme poučit. Proto také jsme nazvali toto shromáždění „všichni jsme lidi“.

Evropa se v těchto týdnech hořce probouzí z iluze, že nepřátelé neexistují a že všechno se dá vyřešit dohodou nebo penězi. Stát Izrael je od svého založení vystaven nevyprovokované agresi, nesmiřitelné nenávisti, je bombardován raketami i lživou propagandou. Jeho zkušenost je náhle relevantní i v Evropě. Nezapomínejme na to, až zase bude někdo kritizovat Izrael za to, že brání své občany.“

Vrcholem odpoledne byl rozhovor moderátorky Veroniky Sedláčkové s 92letou Evou Erbenovou, která přiletěla kvůli tomuto setkání z Izraele. O hudební doprovod se postarala česká klezmerová kapela Mackie Messer Klezmer Band, která navzdory ledovému větru dokázala přítomné na závěr doslova roztančit.