Po masivním útoku z Gazy potřebuje Izrael rychlou pomoc

Izrael se v sobotu 7. října probudil do války. Šokovaní obyvatelé se postupně dozvídali, jak se stovkám teroristů Hamásu podařilo proniknout na izraelské území. Dostali se do čtrnácti obcí v blízkosti hranice s Pásmem Gazy, chodili dům od domu a masakrovali každého, na koho přišli – muže, ženy, děti i starce. Více než 260 lidí povraždili také na hudebním festivalu v blízkosti kibucu Re’im. Přes sto civilistů zajali jako rukojmí a odvlekli do Pásma Gazy. Teroristé prorazili pozemní hraniční přechod v nákladních vozech a na motocyklech, jiní překonali hranici vzduchem na padákových kluzácích a na člunech z moře. Současně byly z Pásma Gazy odpáleny tisíce raket, které zasáhly jih země a mířily i na Tel Aviv a Jeruzalém.

Izraelská vláda vyhlásila poprvé po padesáti letech válečný stav, zahájila odvetné operace a povolává stovky tisíc rezervistů. Současně bedlivě sleduje vývoj na své severní hranici, kde je opevněn po zuby ozbrojený Hizballáh. Modlíme se, aby konflikt neeskaloval na této severní frontě.

Útok Izrael totálně překvapil. Armádě se teprve po dvou dnech podařilo plně obnovit kontrolu nad svým územím a nad hranicí s Gazou. Teprve postupně vychází najevo celý rozsah barbarského útoku. Počet civilních obětí už přesáhl tisíc. V kibucu Be’eri byly vyvražděny všechny rodiny, nikdo nezůstal naživu. Hamás postupoval stejně jako jednotky Einsatzgruppen SS při svém východním tažení v Rusku, kdy vyhledávaly a zabíjely všechny Židy. Na sociálních sítích jsou srdceryvné příběhy a záběry unášených žen, dětí a starců. Nikdy od holocaustu nebylo za jediný den zabito tolik Židů.

Barbarství Hamásu šokovalo celý svět, jejich krutost se přirovnává k Islámskému státu. Není pochyb, že izraelská reakce musí být jiná než dosud. Izrael nemůže přítomnost Hamásu v Gaze dále tolerovat.

Izraelská společnost prochází hlubokým traumatem a bude potřebovat rozsáhlou humanitární pomoc. Nyní jsou evakuovány všechny komunity na hranici s Gazou, jimž je potřeba zajistit náhradní bydlení. Poškozené domy budou muset být opraveny a rychlou jednorázovou pomoc potřebují rodiny postižené útokem. Také psychologická posttraumatická pomoc je nezbytná, zvláště u dětí.

ICEJ má rozsáhlé zkušenosti s rychlou reakcí na tyto naléhavé situace. V průběhu let jsme navázali úzké vztahy s vedením obcí i bezpečnostními silami. Hned v první den bojů nás zastihla smutná zpráva, že náš dobrý přítel, starosta oblasti Šaar haNegev Ofir Libstein padl při obraně své vesnice v boji s teroristy Hamásu. Čest jeho památce.

Nyní pracujeme s jeho kolegy na identifikaci nejnutnějších potřeb. Uvolnili jsme okamžitě 100 tisíc dolarů na nákup potravin, ošacení a vybavení pro vojáky i pro evakuované rodiny. Budeme poskytovat rychlé finanční dary na překonání bezprostřední situace pro rodiny a jednotlivce, kteří byli zraněni nebo jim byl poškozen dům. Průměrná výše takového grantu je 1260 dolarů (asi 29 tisíc Kč). Podle prvních odhadů bude potřeba takto přispět 350 rodinám. Současně pokračujeme ve sbírce na protiraketové kryty, jichž stále není v oblasti dostatek, přestože jsme jich v uplynulých letech darovali už dvě stě.

Prosím, zvažte finanční dar na náš fond Izrael v krizi. Jakákoli částka bude vděčně přijata a naši izraelští přátelé se dozvědí, že tyto dary přicházejí od křesťanů. Peníze budou nejprve použity na přepravu občanů do bezpečí, opravu poškozených domů a lékařskou pomoc. Příspěvky na tento účel zasílejte na účet č. 2001528834/2010, var. symbol 106. Můžete zaplatit také zabezpečeným online převodem přímo na on.icej.org/Pomoc-Izraeli

Aktualizace 10. října:

Za první dva dny od zveřejnění této výzvy jsme na účtech ICEJ ČR přijali částku 400 tisíc Kč. Peníze ihned posíláme do Izraele. To je fantastický výsledek a všem dárcům ze srdce děkujeme!
 

 

Stanovisko ICEJ k teroristickému útoku Hamásu na Izraelské civilisty