Novinky
V dnešní době jsme svědky jednoho z největších zázraků v moderní historii. Po více než dvou tisíciletích se Židé vracejí do Izraele, a to každý rok ve stále se zvyšujících počtech. Nikdy předtím v lidských dějinách se nestalo, že by se národ rozptýlený po staletí do všech koutů světa vrátil do své starodávné domoviny a znovu v ní vybudoval nezávislý stát. Přesně to se dnes děje v Izraeli.
Česká pobočka ICEJ zve všechny své členy a příznivce, kteří mají zájem dozvědět se novinky a aktivně se zapojit do naší činnosti, na tradiční podzimní pracovní setkání pod názvem Konference modliteb a vyslání. Uskuteční se ve středu 28. 9. 2016 od 10 - 16 hodin v sále Křesťanských společenství Na Žertvách 23 v Praze 8 (stanice metra B Palmovka).
Vztahy mezi Izraelem a Egyptem dosáhly v posledních dvou letech dosud nevídané úrovně vzájemného porozumění a spolupráce, zejména v bezpečnostních otázkách. Izrael v tomto kontextu dovolil Egyptu zvýšit počet svých vojáků a těžkých zbraní na Sinajském poloostrově nad hodnoty povolené v mírové smlouvě, takže egyptské stíhačky F-16 a helikoptéry Apache nyní bojují proti džihádistům v oblastech na dohled od izraelské hranice. Obe země také sdílejí negativní pohled na chování Hamásu, na snahu Turecka posílit svou regionální roli i na mocenské ambice Íránu v oblasti.
Chalid Abu Toama: Izrael jako židovský stát zůstává pro palestinskou společnost nepřijatelný. Tento postoj vychází z nejvyšších vrstev a je neustále komunikován prezidentem Palestinské autonomie (PA) Mahmúdem Abbásem.
Před sto lety byla podepsána tzv. Sykesova-Picotova dohoda. Francie a Anglie jako koloniální mocnosti si po první světové válce jejím prostřednictvím mezi sebou rozdělily Blízký východ a natrvalo Orient poznamenaly. Avšak státní uspořádání zanesené do mapy rukou západních diplomatů se dnes pod tlakem „arabského jara“ hroutí.

Přežili holocaust a dnes nám dodávají optimismu... Třináctého ročníku akce „Kulturou proti antisemitismu“ se v neděli 17. dubna 2016 v Praze navzdory nepříznivému počasí zúčastnilo více než 500 občanů všech generací, mezi nimiž nechyběli pamětníci holocaustu i desítky mladých Čechů a Němců.
Více informací
Místní soutěž ve znalostech Bible pod názvem Ezdráš se uskuteční dne 10. dubna 2016 v Havířově (viz příloha).
Více informacíKdyž se na podzim loňského roku Rusko zapojilo do vojenských akcí v Sýrii, mnozí byli překvapeni. A překvapení se v hlavních městech Západu dále stupňuje, zatímco je stále jasnější, že pouhá ochrana režimu svého chráněnce Bašára Assada není jediným cílem Putinovy intervence. Ruská letadla bombardují hlavně umírněnou prozápadní opozici a bez jakéhokoli ohledu na civilní oběti útočí na syrská města, což pravděpodobně ještě posílí uprchlickou vlnu směřující do Evropy a všechny tlaky, kterým jsou v této souvislosti státy EU vystaveny.
Když v roce 2011 začala v arabském světě vlna revolucí, pro kterou se vžil název „arabské jaro“, nikdo nečekal na Blízkém východě takové změny, jakých jsme nyní svědky. Všeobecně vzato není těžké revoluci začít: najít dost lidí nespokojených se současnou situací není problém, zvláště v tomto regionu. Když začalo povstání v Sýrii, lidé tušili, že konflikt jen tak hned neskončí.
V minulém čísle Slova z Jeruzaléma jsme informovali o dokumentu Evropské komise (EK) doporučujícím členským státům, aby zavedly zvláštní označení pro zboží vyrobené na sporném území tzv. Západního břehu, pokud jsou jeho výrobci Židé.