Novinky
Na Slovensku v Muzeu ve Staré Ľubovni se letos v září konala pozoruhodná vzpomínková akce „Vertikála východního větru“ aneb setkání potomků společného příběhu. Je to příběh dvou rodin: židovské a slovenské. Potomci obou rodin, přeživší – židovské i pomáhající – slovenské se domluvili na akci, která má sloužit k setkání potomků i k veřejné osvětě. Povídali jsme si o ní s jejím autorem, Františkem Bondrou.
Pozitivní pohyb ve vztazích arabského světa k Izraeli se neomezuje pouze na tamní křesťany. Stále více sunitských států, jež nemají s Izraelem oficiální diplomatické styky, ve skutečnosti s židovským státem už nějakou dobu tiše spolupracuje. V poslední době se tyto vztahy postupně stávají viditelnějšími, ať už formou oficiálních kroků, nebo novinových článků, které volají po uznání existence Izraele jako reality Blízkého východu.
V létě se konaly celkem tři pochody po stopách Vrby a Wetzlera z Osvětimi do Žiliny. Úvodník k letošnímu ročníku, který potvrzuje postupný vznik tradice, napsal duchovní otec projektu Fedor Gál.
Více informacíV úterý 17. září se v Izraeli konaly opakované parlamentní volby. Došlo k nim poté, co po dubnových volbách se vítězi, straně Likud úřadujícího premiéra Binjamina Netanjahua, nepodařilo sestavit vládu. Koalice pravicových stran sice měla jasnou většinu, ale strana Jisrael Beiteinu Avigdora Liebermana odmítla zasednout do vlády spolu s ortodoxními stranami Šas a UTJ, pokud nebudou souhlasit s odvodem ortodoxních mladíků do armády.
Více informacíSkupina vedoucích ICEJ z několika zemí navštívila na jaře Egypt. Tato návštěva nám doslova otevřela oči pro velké věci, které Bůh v této zemi činí, a také pro jeho smělé plány s tímto starobylým národem, které zahrnují také proměnu vztahu k Izraeli.
Zkuste si představit, že vidíte na obloze zápalné balony a draky, které pak padají na vaše pole s dozrávajícím obilím. Úroda je spálena v několika minutách. S takovými útoky se musí v tomto období denně potýkat izraelští občané žijící v blízkosti hranice s Pásmem Gazy
Více informacíČeská stopa v rodině izraelského velvyslance
Při prvním setkání se současným izraelským velvyslancem v České republice Danielem Meronem jsme si neformálně povídali o tom, odkud pocházíme. Když jsem vyslovil jméno svého rodného Uherského Hradiště, samozřejmě jsem nepředpokládal, že by někdy dříve toto slovo slyšel. Jaké bylo mé překvapení, když hned živě zareagoval. „Tam máme příbuzné!“ prohlásil. Tak pro mě začalo objevování česko-židovských kořenů jeho manželky Jill. Ta nedávno napsala článek popisující osudy části své rodiny, na jejíž památku byly v dubnu v Olomouci osazeny „kameny zmizelých“, a souhlasila s jeho uveřejněním ve Slově z Jeruzaléma. Na doplnění nám poskytla tento rozhovor.
Více informacíRozkol: Kde se cesty církve rozešly s cestami Izraele
Dr. Jürgen Bühler
Nikdy nezapomenu na návštěvu desetimilionového čínského města Wen-čou, kterou jsem před několika lety podnikl se skupinou duchovních místní církve. Dozvěděl jsem se, že tito duchovní reprezentují asi milion věřících. Byla to pro mě velká čest, o to větší, když mi řekli, že jsem první člověk, který je přijel navštívit z Izraele. Začal jsem vysvětlovat, proč je pro nás Izrael důležitý, a záhy jsem zjistil, že to pro ně není nic nového. Po bohoslužbě jsem se zeptal jejich představeného: „Kdo vás učil o Izraeli?“ Ještě dnes se mi vybaví jeho nechápavý výraz. „Všechno je to v Bibli,“ odpověděl.
Více informacíPo tom, co na území Izraele přes víkend zamířilo přes 700 raket, Křesťanské velvyslanectví Jeruzalém vyslalo v pondělí delegaci do západní části Negevské pouště, aby zjistila, co místní izraelské komunity potřebují k zajištění ochrany a jak jim může co nejlépe pomoci připravit se na další možné vyhrocení situace.
Stovky účastníků 16. ročníku veřejné akce „Kulturou proti antisemitismu“ se dnes sešly v Praze, aby vyjádřily obavy z rostoucího antisemitismu a solidaritu s židovským národem. Akce se koná při příležitosti dne památky obětí holocaustu (jom ha-šoa), který připomíná výročí povstání ve varšavském ghettu.