Češi adoptují kibuc Be’eri

Aktualizace ke dni 24. 11. 2023

Česká sanitka už je v provozu!

Vážení přátelé, díky vaší neuvěřitelné obětavosti jsme mohli už několik týdnů po masakru uskutečnit první konkrétní čin na pomoc kibucu Be’eri. Spolu s českou kanceláří Židovského národního fondu (KKL) jsme vybrali peníze na zakoupení vojenské sanitky, která bude umístěna v kibucu Be’eri a ponese jeho jméno i poděkování v češtině, hebrejštině a angličtině. ICEJ Česká republika věnovala na tento účel polovinu celkové částky, 89 000 dolarů. Za mimořádnou štědrost všem dárcům ze srdce děkujeme.

Cituji z dopisu Rimy Kušnir z KKL:

„Jménem svým a jménem KKL v Jeruzalémě vám chci upřímně poděkovat za vaše velké a neúnavné úsilí vybírat prostředky pro Stát Izrael a obyvatele na jihu země. Škody jsou nesmírné, ale s pomocí vás, našich přátel z České republiky a jejich štědrých darů můžeme začít s obnovou a rekonstrukcí. Česká republika byla vždy pevným spojencem Izraele a jsme hluboce vděčni za vaši neochvějnou podporu.“

Potřeba pomoci je samozřejmě stále velká, sbírka proto trvá. Všechny příspěvky, které vybere nejen ICEJ ČR, ale také česká KKL a další české organizace, budou směřovat k obnově zničeného kibucu Be’eri. Tato vesnice, kde nezůstal nepoškozený jediný dům a kde bylo zavražděno nebo odvlečeno do zajetí 85 lidí, se pro Izrael stává podobným symbolem, jakým jsou pro nás Lidice. Jednoho dne tam bude vlát i česká vlajka na znamení naší solidarity a pomoci. Naše iniciativa znamená, že kibuc Be’eri adoptujeme.

Podle zpráv z kibucu Be’eri se obnova soustředí na tři hlavní oblasti: obnova zničené infrastruktury, obnovení komunity a rehabilitace rodin. V těchto dnech se desetitisíce obyvatel ještě nemohou vrátit do svých domovů a začít s jejich obnovou, žijí v provizorních podmínkách v hotelech a kibucech po celém Izraeli. Nejdůležitější pomoc v této fázi bude proto směřovat k nim.

Rozhodli jsme se v druhé fázi poslat peníze na pomoc rodinám z Be’eri, které přišly o všechno. Budeme poskytovat rychlé finanční dary na překonání bezprostřední situace pro rodiny a jednotlivce, kteří byli zraněni nebo jim byl poškozen dům. Průměrná výše takového grantu je 1300 dolarů (asi 30 tisíc Kč). Peníze předají rodinám přímo naši pracovníci oddělení humanitární pomoci ICEJ AID. Těšíme se na to, že vám představíme některé z těchto příjemců, a jakmile to bude možné, zprostředkujeme vám jejich reakce. K dnešnímu dni jsme takto podpořili dvacet rodin.

Dary můžete posílat na účet ICEJ č. 2001528834/2010, var. symbol 106, pokud budete chtít potvrzení o daru, napište prosím do zprávy pro příjemce svůj email,

nebo online zde: on.icej.org/Pomoc-Izraeli

Děkujeme!