Rekapitulace české pomoci kibucu Be’eri

 

plakaty rukojmích

Aktualizace k 18. dubnu 2024

Vážení a milí dárci,

Přinášíme vám souhrnnou zprávu o použití vašich darů, které od počátku války vyvolané útokem Hamásu na Izrael 7. října s neobyčejnou štědrostí zasíláte na účet ICEJ ČR, odkud peníze posíláme do Izraele. 

Všechny příspěvky z České republiky na konto Izrael v krizi směřují k obnově zničeného kibucu Be’eri. Vybrali jsme tuto vesnici proto, že se pro Izrael stává podobným symbolem, jakým jsou pro nás Lidice. Při útoku bylo zabito 97 lidí včetně dětí a 30 dalších odvlečeno do zajetí (z nichž dvacet bylo zatím propuštěno). Podle odhadu byla polovina všech obydlí do základů vypálena.

K dnešnímu dni jsme poslali do Izraele celkem 146 500 eur, což je více než 156 tisíc amerických dolarů nebo přibližně 3 miliony 700 tisíc českých korun. Nejprve jsme společně s českou a slovenskou kanceláří Židovského národního fondu (JNF-KKL) vybrali peníze na pořízení nové vojenské sanitky. ICEJ Česká republika věnovala na tento účel polovinu celkové částky, 84 000 eur.

V dalším kroku jsme vybrali 40 000 eur na pomoc vzdělávacím potřebám kibucu Be’eri. Zaplatili jsme dvě mobilní třídy, které budou využívány jako prostory pro výuku i různé kroužky pro mladší žáky nebo předškoláky. Mají podobu bílých jurt, jsou uvnitř vybaveny stoly, židlemi a dalším nábytkem a zařízením. Cílem je umožnit kontakt s venkovním prostředím a vytvořit pocit bezpečí a návratu do normálního života, i když v provizorních podmínkách. Tyto mobilní třídy pak mohou s kibucem cestovat na další místa, kam budou obyvatelé přestěhováni, a mohou být využity i poté, až se všichni vrátí domů. Oficiální předání dvou mobilních tříd proběhlo za účasti reportérů České televize 6. března 2024.

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=gF2AZSqgOOE

Jsme neustále v kontaktu s vedením kibucu, od kterého dostáváme pravidelně zprávy a aktualizované seznamy potřeb. Obyvatelé stále ještě žijí v hotelu David v Ein Bokek u Mrtvého moře a předpokládá se, že v létě se přestěhují na jeden až dva roky do kibucu Chacerim, který se nachází blíž k jejich původnímu domovu. Kdy se budou moci s rodinami vrátit do svých domovů ještě není možné odhadnout. V současné době se do kibucu vrátilo několik jednotlivců bez rodin, kteří zajišťují ostrahu a údržbu. Nedávno se začalo s odklízením trosek. Část budov bude nutné strhnout, jiné jsou opravitelné a některé zůstaly netknuté.

Rozhodli jsme se, že se budeme dále věnovat potřebám dětí, na které kibuc se svým kolektivním přístupem hodně dbá. V mírových dobách zde žilo 335 dětí ve školním věku od 6 do 18 let, o něž se staralo 70 učitelů a vychovatelů. Kibuc zajišťoval kromě výuky také množství mimoškolních aktivit pro všechny věkové skupiny.

Jednou z největších potřeb je nyní psychoterapeutická pomoc a úleva od stresu a traumat. Proto v této fázi vybíráme peníze na podporu odborných pracovníků, kteří se starají o sirotky. V důsledku masakru 7. října v kibucu osiřelo 31 dětí. Naše pomoc umožní zaplatit tyto pracovníky, kteří se o děti denně starají.

Tento projekt je časově otevřený, proto jej budeme průběžně vyhodnocovat, abychom měli jistotu, že naše pomoc je stále aktuální. Zatím jsme na tento účel poslali 22 500 eur.

Současně připravujeme spolu s českou pobočkou JNF-KKL projekt, který přispěje na fyzickou obnovu školek. V kibucu byly tři školky: Chacav, Amnon a Tamar. V důsledku bojů s teroristy, kteří se v nich skrývali, byly všechny tři budovy značně poničeny a vyžádají si kompletní rekonstrukci. Budeme usilovat o to, aby se k tomuto záměru připojily další české organizace a aby jej podpořila také česká vláda. Chceme, aby v Be’eri věděli, že mají v Česku přátele. Jakmile bude projekt připraven, budeme o tom informovat.

Děkujeme vám za vaši vytrvalou a mimořádně štědrou pomoc.  

Dary můžete posílat na účet ICEJ č. 2001528834/2010, var. symbol 106; pokud budete chtít potvrzení o daru, napište prosím do zprávy pro příjemce svůj email,

nebo online zde:on.icej.org/Pomoc-Izraeli

platba QR kodem

Děkujeme! Za ICEJ ČR Mojmír Kallus