Festival חֲבֵרוּת– Chaverut – přátelství
Festival Chaverut je dlouholetou akcí nadregionálního významu, konající se v Městě Valašské Meziříčí. Festival je tématicky zaměřen na podporu židovství, judaismu a státu Izrael. Organizátory jsou Město Valašské Meziříčí a Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ), křesťanská iniciativa pro Izrael. V roce 2024 jsme oslavili již 20. výročí od vzniku tohoto festivalu.
První ročník festivalu proběhl v roce 2005. Název Chaverut, který v hebrejštině znamená přátelství, byl navržen tehdejším izraelským velvyslancem Arthurem Avnonem, velkým podporovatelem festivalu a mimořádně přátelskou osobností, která pro následné pokračování festivalu sehrála velmi významnou úlohu. Tento název na jedné straně odkazuje na dlouhodobé přátelské vztahy, které mezi Československem, nyní Českou republikou, a státem Izrael existovaly a existují, na druhé straně je však také vyjádřením postoje, který jako křesťané vůči Židům, našim starším bratrům ve víře, máme mít.
Idea uspořádat ve Valašském Meziříčí akce zaměřené na podporu judaismu a Izraele je ještě starší než sám festival. Již v roce 2004 místní sbor Církve adventistů sedmého dne uspořádal cyklus přednášek s názvem "Izrael a Valašsko." Poté se organizátoři této akce, současně i členové ICEJ, rozhodli navštívit představitele místní radnice. Společné setkání nakonec vyústilo v rozhodnutí společně zorganizovat festival na podporu Izraele.
Základní koncepce festivalu zahrnuje tří hlavní oblasti: aktuální situaci na Blízkém východě, židovské náboženství (judaismus) a témata spojená s aktuálními hosty festivalu.
První oblast se věnuje politickým a bezpečnostním otázkám v regionu Blízkého východu, s důrazem na vztahy mezi Izraelem a Palestinskou autonomií. Toto téma návštěvníkům festivalu pravidelně přibližují zástupci izraelského velvyslanectví v České republice, k nimž jsou zváni členové českého i evropského parlamentu nebo jiné významné osobnosti se vztahem k danému tématu.
Druhou tematickou oblast představuje židovské náboženství a jeho význam v životě Židů i jeho vliv na formování etických hodnot. Související témata na festivalu představují především rabíni nebo zástupci židovských obcí.
Třetí tematická oblast je širší. Zahrnuje zejména historické, vojenské, ekologické nebo turistické aspekty spojené s Izraelem a židovským národem. Konkrétní téma se váže na odborné zaměření hostů, kteří v aktuálním ročníku festival navštíví.
V rámci programu festivalu Chaverut jsou také připomínány historické události a osudy místních občanů spojené s místní židovskou komunitou a ostatními občany města. Jedním z příkladů je příběh Sinaje Adlera a jeho záchrany v koncentračním táboře Mauthausen díky pomoci místního občana Aloise Holuba. Další příběh se týká záchrany otce Ericha a syna Oto Dov Kulkových, kteří jednu noc během svého útěku z transportu strávili v zahradním domku valašskomeziříčského občana Přemysla Jansy. V rámci festivalu nejsou prezentovány pouze tyto příběhy, ale součástí programu bývají i vystoupení pamětníků těchto událostí, v některých případech i osob, které mají přímou vazbu na dané události. Festival tak významně přispívá k oživení historie místní židovské komunity i historie celého města.
Festival Chaverut rovněž přispívá k ekumenické spolupráci mezi křesťanskými církvemi ve Valašském Meziříčí a podporuje porozumění židovským kořenům křesťanské víry.
Festival, který se postupně stal tradiční součástí kulturního života města, zahrnuje také filmová a divadelní představení, koncerty a další společenské akce.
Festival Chaverut hraje významnou roli v udržení a propagaci kulturního dědictví, ekumenické spolupráci a porozumění mezi náboženskými komunitami ve Valašském Meziříčí a okolí.