Souhrnný přehled

Hlavní událostí na konci roku 2012 se stala operace “Amud anan”, což znamená “Oblakový sloup”, která byla zahájena 14. listopadu 2012 v reakci na stálou eskalaci ohrožení Izraele z pásma Gazy. Probíhala 8 dní, během této doby izraelské letectvo zaútočilo na cca 1500 cílů v Gaze – odpalovací stanoviště raket, skladiště zbraní a zařízení Hamásu. Podle údajů z Gazy bylo zabito 133 Palestinců (79 bojovníků, 53 civilistů a 1 policista) a přibližně 840 osob bylo zraněno. Některá úmrtí byla způsobena palestinskými raketami, které selhaly a dopadly ještě na území Gazy. Osm Palestinců bylo popraveno za údajnou kolaboraci s Izraelem. Na Izrael bylo odpáleno více než 1600 raket, z toho 142 rakety dopadly na území Gazy. K útokům byly použity íránské rakety Fajr-5, ruské rakety Grad, rakety Kásám a minometné granáty. Na izraelské straně bylo zabito 6 lidí, 240 bylo zraněno. Izraelský protiraketový systém “Kipat barzel”, do češtiny překládáno jako “Železná kopule” nebo “Železná klenba”, zneškodnil asi 421 raketu. Pouze 58 raket zasáhlo městské oblasti. 21. listopadu bylo oznámeno příměří, které se přes několik následných incidentů podařilo zachovat. Jedním z důležitých výsledků celé operace je skutečnost, že zcela ustalo ostřelování Izraele raketami z Gazy – od začátku příměří 21. listopadu 2012 až do 19. února 2013 nebyla z Gazy na Izrael vystřelena jediná raketa.

To však neznamená, že by došlo i ke zklidnění izraelsko-palestinských vztahů. Naopak se výrazně zvýšil počet násilných incidentů na území Izraele. Jednalo se o demonstrace, ozbrojené útoky, pokusy o přejetí izraelských vojáků či policistů automobily, zvýšil se i počet útoků kameny a zápalnými láhvemi na civilní vozidla. Přehled hlavních událostí následuje, nezahrnuje však “běžné” srážky a nepokoje.

Hlavní události

Stručné shrnutí za měsíc prosinec 2012 – podle zprávy izraelské Hlavní bezpečnostní služby (Šabak) došlo během tohoto měsíce na území Judska a Samařska k 81 útoku a na území Jeruzaléma k 30 útokům. Většinou se jednalo o házení zápalných láhví. V těchto číslech nejsou započítány případy házení kamenů. Zpráva uvádí, že počet útoků se stále zvyšuje.

1. ledna u Kfar Saba izraelské síly zadržely komando tří teroristů, kteří se připravovali na únos izraelského vojáka nebo civilisty, aby mohl být následně využit pro výměnu za uvězněné teroristy.

2. ledna 2013 vyvolávalo nepokoje ve vesnici Jaloud u Ramalláhu několik desítek izraelských osadníků. Rozbili okno u jednoho domu a zbili tři palestinské obyvatele.

5. ledna 2013 došlo ke konfrontaci mezi 200 Palestinci a 30 obyvateli osady Eš Kodeš severně od Ramalláhu, kteří po sobě házeli kameny. Izraelské bezpečnostní síly od sebe obě strany oddělily. Zraněna byla jedna izraelská žena.

11. a 14. ledna 2013 během nepokojů u bezpečnostního plotu s Gazou v důsledku střelby izraelských vojáků zemřeli dva Palestinci, jeden byl zraněn.

K podobnému incidentu došlo 12. ledna 2013 i na území Judska a Samařska, kdy na následky postřelení při pokusu o překonání bezpečnostního plotu narušitel zemřel.

15. ledna 2013 byl u Ramalláhu při pokusu překonat bezpečnostní plot a proniknout do Izraele zastřelen jeden Palestinec.

16. ledna 2013 se u Rácheliny hrobky v Betlémě shromáždilo několik desítek Palestinců, kteří házeli na izraelské vojáky trubkové bomby, zápalné láhve a kameny. Jeden voják byl lehce zraněn.

23. ledna 2013 došlo u vesnice Al-Aroub jižně od Jeruzaléma k násilným nepokojům, při kterých Palestinci házeli na izraelské vojáky kameny a zápalné láhve. Vojáci se bránili střelbou, při níž byla zraněna mladá palestinská žena, která později zemřela. Armáda zahájila vyšetřování incidentu.

26. ledna 2013 izraelští vojáci zadrželi dva Palestince, kteří jižně od Nábulusu házeli na vojenské stanoviště zápalné láhve.

28. ledna 2013 bylo oznámeno zadržení teroristické buňky z vesnice Bayt Fajar u Betléma, jejíž členové 14. ledna 2013 stříleli na autobus v oblasti Guš Ecion a ostřelovali i bezpečnostní síly, které dorazily na místo incidentu. Jedním z teroristů byl palestinský policista.

29. ledna 2013 byl u křižovatky Tapuach jižně od Nábulusu pobodán a vážně zraněn 17letý izraelský mladík. Pachatel byl vzápětí dopaden.

1. února 2013 vojáci izraelské armády střelbou do nohou zranili dva gazanské mladíky.

14. února 2013 se u kontrolního stanoviště u Karnej Šomron pokusil palestinský řidič přejet policistu. Nereagoval na výstražné výstřely a policista ho nakonec musel postřelit. Zraněný řidič byl převezen do nemocnice.

Zdrojem přehledu jsou pravidelné zprávy vydávané organizací The Meir Amit Intelligence & Terrorism Information Center (http://www.terrorism-info.org.il), případně další zpravodajské zdroje. Připravuje: -lp-