Rekapitulace české pomoci kibucu Be’eri

Aktualizace k 18. červnu 2024

Vážení a milí dárci,

Přinášíme vám souhrnnou zprávu o použití vašich darů, které od počátku války vyvolané útokem Hamásu na Izrael 7. října s neobyčejnou štědrostí zasíláte na účet ICEJ ČR, odkud peníze posíláme do Izraele. 

Všechny příspěvky z České republiky na konto Izrael v krizi směřují k obnově zničeného kibucu Be’eri. Vybrali jsme tuto vesnici proto, že se pro Izrael stává podobným symbolem, jakým jsou pro nás Lidice. Při útoku bylo zabito 97 lidí včetně dětí a 30 dalších odvlečeno do zajetí (z nichž dvacet bylo zatím propuštěno). Podle odhadu byla polovina všech obydlí do základů vypálena.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K dnešnímu dni jsme poslali do Izraele celkem 169 000 eur, což je více než 180 tisíc amerických dolarů nebo téměř 4 miliony 200 tisíc českých korun. Postupně se zaměřujme na konkrétní potřeby, jak nám je sdělují naši izraelští partneři z Be’eri.

Nejprve jsme společně s českou a slovenskou kanceláří Židovského národního fondu (JNF-KKL) vybrali peníze na pořízení nové vojenské sanitky. ICEJ Česká republika věnovala na tento účel polovinu celkové částky, 84 000 eur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V dalším kroku jsme vybrali 40 000 eur na pomoc vzdělávacím potřebám kibucu Be’eri. Zaplatili jsme dvě mobilní třídy, které budou využívány jako prostory pro výuku i různé kroužky pro mladší žáky nebo předškoláky. Mají podobu bílých jurt, jsou uvnitř vybaveny stoly, židlemi a dalším nábytkem a zařízením. Cílem je umožnit kontakt s venkovním prostředím a vytvořit pocit bezpečí a návratu do normálního života, i když v provizorních podmínkách. Tyto mobilní třídy pak mohou s kibucem cestovat na další místa, kam budou obyvatelé přestěhováni, a mohou být využity i poté, až se všichni vrátí domů. Oficiální předání dvou mobilních tříd proběhlo za účasti reportérů České televize 6. března 2024.

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=gF2AZSqgOOE

Od vedení kibucu jsme se dozvěděli, že jednou z největších potřeb je psychoterapeutická pomoc a úleva od stresu a traumat. Proto jsme se rozhodli v třetí fázi přispět na podporu odborných pracovníků, kteří se starají o sirotky. V důsledku masakru 7. října v kibucu osiřelo 31 dětí. Také tento projekt jsme koncem května dokončili a naše pomoc v hodnotě 45 000 eur umožnila najmout dostatek pracovníků, kteří se denně starají o vzdělávací, emoční a další potřeby těchto dětí.

Co dál?

Obyvatelé kibucu se v těchto týdnech připravují k přestěhování z hotelu David v Ein Bokek do kibucu Chacerim, který se nachází blíž k jejich původnímu domovu, což usnadní dojíždění za prací a účast na obnově. V současné době se do kibucu vrátilo jen několik jednotlivců bez rodin, kteří zajišťují ostrahu a údržbu. Pro rodiny s dětmi bude návrat možný teprve poté, co bude znovu vybudována infrastruktura. Kibuc se svým kolektivním přístupem hodně dbá na školní i mimoškolní výchovu dětí. Před válkou zde žilo 335 dětí ve školním věku od 6 do 18 let, o něž se staralo 70 učitelů a vychovatelů.

 

Při bojích s teroristy, kteří se opevnili uvnitř kibucu, byla úplně zničena budova školy a další objekty využívané jako družina pro různé věkové skupiny byly poškozeny. Financování jejich obnovy bude zajišťovat izraelská vláda a jí pověřené organizace. Realizace těchto projektů s miliardovým rozpočtem bude trvat několik let.

Kibuc dále zpracovává smělé plány nových projektů, které zahrnují vybudování úplně nového rehabilitačního a terapeutického centra pro seniory nebo turistického centra s mlékárnou, pekárnou a vinařstvím. Jejich vize je, že po obnově bude kibuc ještě mnohem lepší místo pro život než dříve.

V ICEJ ČR pokračujeme ve spolupráci s českou pobočkou JNF-KKL na projektu fyzické obnovy školek Chacav, Amnon a Tamar, které vyžadují kompletní rekonstrukci. Budeme usilovat o to, aby se k tomuto záměru připojily další české organizace a aby jej podpořila také česká vláda. Chceme, aby v Be’eri věděli, že mají v Česku přátele.

Pro naši pomoc jsme vybrali konkrétní cíl zaplacení nového vnitřního vybavení alespoň jedné školky. Nábytek, vybavení kuchyně, hračky a vzdělávací pomůcky pro jednu školku stojí 180 tisíc šekelů, tedy asi jeden milion sto tisíc korun.

Válka už trvá dlouho a panuje jistá únava. Nicméně potřeby evakuovaných lidí a obnovy jejich domovů stále trvají. Děkujeme vám proto za vaši vytrvalou a mimořádně štědrou pomoc.  

Dary můžete posílat na účet ICEJ č. 2001528834/2010, var. symbol 106; pokud budete chtít potvrzení o daru, napište prosím do zprávy pro příjemce svůj email, nebo online zde:

on.icej.org/Pomoc-Izraeli

platba QR kodem:

Děkujeme! Za ICEJ ČR Mojmír Kallus