Kulturou proti antisemitismu, pravdou proti lži

Pod heslem „Nikdy více znamená teď!“ uspořádala Česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) v neděli 14. dubna 2024 v Praze veřejné shromáždění Kulturou proti antisemitismu.

Akce začala Pochodem dobré vůle ze Staroměstského náměstí, jehož se zúčastnilo odhadem 500 lidí, včetně 160 studentů českých, slovenských a německých středních škol, kteří se zapojili do mezinárodního vzdělávacího programu zaměřeného na historii holocaustu a problematiku antisemitismu. Účastníci nesli stovky portrétů unesených izraelských civilistů, k vidění bylo množství izraelských vlajek. Pochod byl viditelně početnější než v minulých letech. Policie poskytla profesionální ochranu, nebyly zaznamenány žádné incidenty.

Kolem osmi stovek občanů pak sledovalo shromáždění ve Valdštejnské zahradě, v prostorách Senátu PČR. Tradiční akce pořádaná v Praze od roku 2004 vždy v době výročí povstání ve varšavském ghettu letos reflektovala masakr izraelských civilistů 7. října 2023 i zcela aktuálně letecký útok z Íránu na Izrael, k němuž došlo v noci na neděli. Přítomní vyslechli několik příběhů z onoho tragického dne v podání herce Jana Potměšila i video s přeživšími z kibucu Be’eri, jehož obnovu financují mimo jiné čeští dárci. Program hudebně doplnil písničkář Vladimír Merta s dcerou Sárou.

Hlavním hostem byla Jenny Sividya, očitá svědkyně masakru na festivalu Nova 7. října, kde byla se svým partnerem Noamem Lev-Ramem. Její bratr Šlomi byl jedním z více než čtyř stovek mladých lidí, kteří byli na festivalu brutálně zavražděni. Jenny líčila dramatický příběh své záchrany a dala k dispozici odkaz na hudební dílo svého bratra, který si účastníci mohl stáhnout jako pietní vzpomínku. Emotivní chvíle, kdy na památku zavražděného zazněla jeho vlastní skladba, byla vrcholem celého hodinového programu.

Na shromáždění promluvil první místopředseda Senátu Jiří Drahoš, který mimo jiné řekl: „Bezprecedentní teroristický útok na Izrael v plné nahotě odkryl doutnající antisemitismus v celé řadě evropských zemí – vidíme představitele nejrůznějších extrémně levicových a pravicových proudů, kteří tento antisemitismus zcela otevřeně podporují, ba dokonce podporují vymazání Izraele z mapy – připomínám i u nás se objevivší slogan „From the River to the Sea, Palestine will be free“. Za podobně alarmující považuji toleranci otevřeně antisemitského chování na řadě západních univerzit.“

Podobně se vyjádřily další osobnosti, jejichž projevy sledovali účastníci z video záznamu: katolický kněz Marek Orko Vácha i publicista Fedor Gál jednoznačně podpořili právo Izraele na obranu. Režisér Václav Marhoul na adresu těch, kdo Izrael kritizují, řekl: „Tito lidé, aniž by sami byli zarytými antisemity, si vůbec neuvědomují, nakolik svými aktivitami podporují samotné základy antisemitismu, a to tím, že relativizují či dokonce záměrně přehlížejí všechny zločiny, kterých se dopustili bojovníci Hamásu na izraelských civilistech.“

Místo premiéra Petra Fialy, který se akce nemohl zúčastnit z důvodu své zahraniční cesty do USA, vystoupila ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová, která řekla: „Antisemitismus je zlo, které patří k temným chvílím evropské historie. Málokdo si však dovedl představit, že budeme v Evropě čelit rostoucímu antisemitismu v této době“. Paní ministryně připomněla dlouhodobé přátelské vztahy mezi oběma zeměmi a vyjádřila odhodlání české vlády proti antisemitismu bojovat. Na adresu Izraele vzkázala: „Vždy zůstaneme po vašem boku.“

Izraelská velvyslankyně Anna Azari se ve svém projevu zmínila o nočním útoku z Íránu, který byl bezprecedentní, ale ukázal také něco důležitého: v regionu existují spojenci, kteří stojí Izraeli po boku. Zmínila, že tragédie 7. října odstartovala obrovskou vlnu antisemitismu. „Nemám ve zvyku označovat každého, kdo kritizuje Izrael, za antisemitu. Ale to, co dnes vidíme, je vlna absolutního zla, které ohrožuje normální život Židů na celém světě. Antisemitismus je nemoc, která je nebezpečná pro celou společnost, nejen pro její židovskou část. Zdravá společnost nemůže antisemitismus v žádné podobě tolerovat,“ řekla paní Azari a poděkovala všem, kteří se neúnavně staví za to, co je správné.

Předseda ICEJ Mojmír Kallus řekl: „Sedmý říjen byl jako blesk, který jasně nasvítil realitu. Jde o zápas světla s temnotou, pravdy proti lži. Není morální rovnost mezi pachateli zvěrstev a vojáky bránícími svou vlast. To je třeba stále znovu opakovat.“ Na závěr pak citoval titulek z rozhovoru s izraelským Arabem, novinářem Josephem Haddadem, který zněl: „Naší jedinou zbraní je pravda. A s ní zvítězíme.“ Přejme si, aby u nás bylo i nadále dost lidí, kteří se tohoto hesla, jež v České republice dobře rezonuje, budou držet.